Bratislava 13. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)

Vedenie Smeru-SD bude otázku prípadných predčasných parlamentných volieb, po ktorých volá jeho koaličný partner Most-Híd, riešiť v utorok (13.3.) ráno. O postoji najsilnejšej vládnej strany bude podľa informácií TASR následne informovať jej predseda Robert Fico

Na snímke za OĽaNO Igor Matovič, predseda SaS Richard Sulík a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár

Líder Mostu-Híd Béla Bugár po rokovaní Republikovej rady oznámil, že chce rokovať o predčasných parlamentných voľbách so SNS. Premiér Fico podľa jeho slov takúto možnosť odmieta. Most-Híd žiadal odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z funkcie, ktorý napokon odstúpil. Viacerí predstavitelia strany však pred rokovaním Republikovej rady hovorili, že to už asi nestačí na upokojenie situácie a pripúšťali svoj odchod.

OĽaNO víta postoj Republikovej rady Mosta-Híd
Opozičné hnutie OĽaNO víta pondelkové rozhodnutie Republikovej Rady Mosta-Híd. Blížiaci sa pád vlády považuje za zadosťučinenie pre všetkých slušných ľudí na Slovensku. Vyhlásil to predseda hnutia Igor Matovič.
Veronika Remišová z OĽaNO uviedla, že ani po troch dňoch rokovaní vládna koalícia nebola schopná nájsť východisko. “Ani od jednej zo strán vládnej koalície sme nepočuli zásadné opatrenia na obnovenie dôvery v inštitúcie, v štát a politiku ako takú. A teraz sa táto vládna koalícia rozpadá,” skonštatovala pre TASR.
Dúfa, že Smer-SD a SNS budú mať “toľko úcty a zodpovednosti” k občanom, že podporia ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a na Slovensku nebudú vytvárať bezvládie. OĽaNO tvrdí, že disponuje tímom kvalitných odborníkov združených v tieňovej vláde a je pripravené byť jadrom alternatívy.

Sulík: Predčasné voľby sú najférovejším riešením
Stanovisko koaličného Mosta-Híd, ktorý žiada predčasné voľby, sú fakticky rozpadom vlády. A v takomto prípade sú predčasné parlamentné voľby najférovejším riešením. Pre TASR to uviedol líder opozičnej SaS Richard Sulík.
“SaS je za takéto riešenie a podporujeme čím skorší termín volieb, aby krajina nebola zbytočne traumatizovaná,” povedal. Liberáli svoje hlasy za skrátenie volebného obdobia pridajú. Podaný opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) zatiaľ ponechávajú v platnosti, Sulík však nevylučuje, že bude stiahnutý.

Prezident Andrej Kiska sa k súčasnej politickej situácii vyjadrí v utorok
Prezident SR Andrej Kiska sa k súčasnej politickej situácii vyjadrí v utorok 13. marca. Pre TASR to povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Kiska sa v pondelok stretol s koaličnými stranami SNS a Most-Híd. Riešili vládnu krízu, ktorá prišla po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku.
Kiska nedávno oznámil, že riešenie vidí v zásadnej rekonštrukcii vlády alebo v predčasných voľbách. Rokovania začal minulý týždeň s opozíciou, za čo ho Smer-SD kritizoval. Opozícia je takisto za predčasné voľby.

Sme rodina vidí východisko zo súčasnej krízy v predčasných voľbách
Opozičné hnutie Sme rodina vidí riešenie súčasnej politickej krízy na Slovensku len v predčasných parlamentných voľbách. Považuje to za správnu a jedinú najschodnejšiu cestu. V reakcii na pondelkové rozhodnutie Republikovej rady Mosta-Híd rokovať o predčasných voľbách to pre TASR povedal líder Sme rodina Boris Kollár.
“Situácia je tak vybičovaná a v takom stave sa nachádza spoločnosť, že treba obnoviť dôveru v štát. To môžete dnes už len tak, že rozhodnutie odovzdáte do rúk ľuďom, a to sa dá urobiť v parlamentných voľbách,” skonštatoval Kollár. Ľudia podľa jeho slov môžu po novom rozhodnúť, akým politickým stranám dajú svoju dôveru.
Sme rodina nie je za úradnícku vládu, pretože vládnuť na Slovensku by mala podľa hnutia taká vláda, ktorá dostala legitimitu od ľudí v riadnych parlamentných voľbách. “Úradnícka vláda by nemala legitimitu od ľudí. Tým pádom nie sme za takýto variant,” podotkol Kollár.

Reštart krajiny je blízko, zhodujú sa mimoparlamentné strany SPOLU a PS
Mimoparlamentné strany SPOLU – občianska demokracia a Progresívne Slovensko (PS) vítajú rozhodnutie strany Most-Híd podporiť predčasné parlamentné voľby. Zároveň vyjadrujú presvedčenie, že pre voličov budú v nových voľbách relevantnou alternatívou súčasnej politickej garnitúre.
“SPOLU bude slušnou a odbornou možnosťou pre všetkých občanov Slovenska,” uviedla hovorkyňa strany Silvia Hudáčková.
Ľubomír Ondrejkovič z PS hovorí o predčasných voľbách ako o reštarte pre Slovensko, ktorý určí, či chcú ľudia konečne posunúť Slovensko dopredu a nový vietor v politike. “Naša ponuka je jasná – chceme priniesť nové tváre nezaťažené politickou minulosťou, odborníkov, víziu pre krajinu a obnoviť právny štát,” uviedol.