New York 5. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
 
Posledné dva objekty na výrobu chemických zbraní v Sýrii zo zoznamu deklarovaného Damaskom v roku 2013 v rámci programu likvidácie chemických zbraní v krajine, môžu byť zničené v najbližších dvoch až troch mesiacoch. Uvádza sa v správe generálneho riaditeľa Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ilustračné foto: Sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v holandskom Haagu

Predtým bolo oznámené, že experti z organizácie preverili odstránenie 25 z 27 zariadení na výrobu chemických zbraní v Sýrii a spoločne s Úradom OSN pre servisné zabezpečenie projektov poskytli vláde pomoc pri zničení dvoch zostávajúcich zariadení.
“Očakáva sa, že zostávajúce opatrenia budú dokončené v nasledujúcich týždňoch. Ukončenie všetkých činností spojených so zničením bude údajne trvať dva alebo tri mesiace, v závislosti na bezpečnostných podmienkach,” je uvedené v správe generálneho riaditeľa OPCW, vydanej Bezpečnostnou radou OSN.
OPCW už skôr deklarovala, že všetky chemikálie, ktoré potvrdila sýrska vláda, boli odvezené z tohto územia už v roku 2014 a boli organizáciou zničené. Otázky však zostávajú okolo prvotného vyhlásení Damasku.
“Generálny riaditeľ opäť vyzval sýrske úrady so žiadosťou o poskytnutie potrebných informácií, ktoré pomôžu objasniť nevyriešené otázky spojené s výrokmi a ďalšími materiálmi  predstavenými Sýriou,” uvádza sa v správe.
 
Príspevok OPCW stanovila lehoty na zničenie zariadení na výrobu chemických zbraní v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.