Praha 22. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Marcos Moreno)

Britská spravodajská služba MI-6 a Vládne komunikačné ústredia Veľkej Británie (GCHQ) vyšetrujú verziu o tom, že Rusko sa mohlo podieľať na zadržaní tankera Stena Impero zo strany Iránu, uvádzajú noviny Sunday Mirror s odkazom na neznáme zdroje

Na snímke iránsky supertanker Grace 1

Podozrenie na Rusko

Podľa novinových údajov “existujú obavy”, že sa britský tanker mohol ocitnúť v iránskych vodách vďaka nesprávnym údajom GPS, ktoré iránska rozviedka údajne mohla vysielať pomocou “ruskej špionážnej technológie”.

Zdroj Sunday Mirroru na ministerstve obrany oznámil, že na pomoc tankeru Stena Impero vyplávala fregata Montrose, ale oneskorila sa o 10 minút, pretože tanker, ktorý sa predtým nachádzal v teritoriálnych vodách Ománe, už bol “presmerovaný” do iránskych vôd.

“Rusko má technológiu k falšovaniu GPS, a to mohlo pomôcť Iránu v tejto akcii,” povedal novinám zdroj v západnej bezpečnostnej službe, podľa ktorého názoru Iránske revolučné gardy (časť Ozbrojených síl Iránu) a ruská rozviedka, veľmi úzko spolupracovali v Sýrii pri ochrane a podpore svojich záujmov ‘.

Nemohlo k tomu dôjsť bez Putinovho súhlasu

Noviny tiež tvrdia, že sa Rusko mohlo zúčastniť zadržania tankera “len so súhlasom” prezidenta Vladimira Putina.

Reakcia Ruska

Verzia o údajnej účasti Ruska pri zadržaní tankera Iránom je “pritiahnutá za vlasy” a svedčí o nekompetentnosti informačných zdrojov, domnieva sa prvý podpredseda výboru pre obranu Štátnej dumy Alexander Šerin.

“Snaha nejakým spôsobom, pritiahnuť za uši ‘ruskú stopu’ k tomuto problému opäť ukazuje absolútnu nekompetentnosť a absolútnu neserióznosť odborníkov, tých britských činiteľov, ktorí hovoria o podobných verziách,” povedal Šerin Sputniku.

Vojna tankerov

Vzťahy medzi Iránom a Veľkou Britániou sa vyostrili po tom, čo 4. júla gibraltárske úrady s pomocou britskej námornej pechoty zadržali supertanker Grace 1 pod panamskou vlajkou. Loď bola podozrivá z prepravy dvoch miliónov barelov surovej ropy z Iránu do spracovateľského závodu Baniyas v Sýrii. V Teheráne túto informáciu vyvrátili a požadovali prepustenie tankera.

Približne o týždeň neskôr médiá uviedla, že sa päť malých lodí, pravdepodobne iránskych, pokúsilo zastaviť britský tanker v Hormuzskom prielive. Sprievodná loď fregata HMS Montrose však ústne varovala lode, a tie prepustili tanker.

Iránske úrady popierajú, že by sa pokúšali brániť plavbe britskej lode. Avšak Londýn vyhlásil, že prerokúva s USA možnosť zvyšovania vojenskej prítomnosti v Perzskom zálive.

V piatok večer vojenské námorníctvo Iránskych revolučných gárd (časť Ozbrojených síl Iránu) zadržalo v iránskych územných vodách britský tanker Stena Impero a sprevádzalo ho do prístavu Bandar Abbás.

Posádka tankera, ktorú tvorí 23 osôb vrátane troch Rusov, zostáva na palube, ale majiteľ lode sa s ňou nemôže spojiť. Iránske úrady vyhlásili, že posádka je zdravá a tanker stojí ukotvený v prístave.

Podľa informácií médií môže 21. júla MZV Veľkej Británie vyhlásiť zavedenie diplomatických a ekonomických sankcií proti Teheránu, a to vrátane zmrazenia iránskych aktív.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj