Najdôležitejšie fakty o havárii:

– Lietadlo sa stratilo z obrazoviek radarov približne o 05.40 h moskovského času (03.40 h SEČ).

– Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, zmizol z radarov 20 minút po štarte a zrútil sa do mora.

– V lietadle bolo 92 ľudí, vrátane armádneho speváckeho zboru Alexandrovci (64 členov) a novinárov. 

– Alexandrovci mierili do Sýrie, kde mali mať vystúpenie pre ruských vojakov.

– Predpokladá sa, že nešťastie nikto neprežil.

– Príčina havárie zatiaľ nie je známa, špekuluje sa o možnej technickej závade.

Sledujte situáciu ONLINE:

12:55 – Záchranári vytiahli z miesta tragédie už 12 tiel.

ONLINE Letecká katastrofa v

12:45 – Na nedatovanej kombosnímke členovia televízneho štábu stanice Prvý kanál zľava Dmitrij Runkov, Vadim Denisov a Alexander Sojdov. Aj oni boli na palube zrúteného lietadla.

Na nedatovanej kombosnímke členovia

12:40 – Z mora zatiaľ podľa agentúry TASS vylovili desať mŕtvych, nikoho živého však nenašli.

12:25 – Vladimir Putin vyhlásil na pondelok 26. decembra štátny smútok kvôli leteckej katastrofe. Naposledy Putin vyhlásil štátny smútok vlani na jeseň po páde ruského dopravného lietadla na Sinajskom polostrove s 224 obeťami, ktoré boli následne pripočítané na vrub teroristom.

ONLINE Letecká katastrofa v

12:02 – K sídlu Alexandrovcov ľudia prinášajú kvety. Ruské televízie vyradili zábavné programy zo svojho vysielania.

12:00 – Nikoho živého sa doteraz nájsť nepodarilo, záchranári vyťahujú z mora len mŕtve telá obetí. Nepredpokladajú, že by katastrofu mal niekto šancu prežiť.

11:55 – Záchranári vynášajú z vraku zrúteného lietadla telá prvých obetí.

ONLINE Letecká katastrofa v

ONLINE Letecká katastrofa v

ONLINE Letecká katastrofa v

11:40 – Správa o dnešnom tragickom páde lietadla, ktoré prevážalo obľúbený ruský armádny súbor Alexandrovovci, zasiahla aj občanov Českej republiky. Mnoho nadšených fanúšikov si už dokonca zakúpilo – alebo ako vianočný darček dostalo – lístky na ich májový koncert, píše na svojej webovej stránke televízna stanica Nova.

11:35  – Ruskí záchranári zhromažďujú trosky zrúteného lietadla typu Tu-154 na móle neďaleko Soči.

11:33 – Na záchrannú loď vytiahli z mora štyri telá, potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

11:30 – Český prezident Miloš Zeman prijal s pohnutím správu o páde ruského lietadla so speváckym zborom Alexandrovci na palube. Prezident patrí ku ctiteľom súboru, uviedol na twitteri Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman

11:13 – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo miesto dopadu lietadla. Na mieste nie sú v dohľade žiadny preživší.

11:10 – Hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková uviedla pre agentúru TASS, že vojenskí vyšetrovatelia v tomto prípade preverujú podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia pravidiel letovej bezpečnosti. Výbor už zaistil príslušné dokumenty a vypočúva osoby, ktoré sa podieľali na príprave letu.

11:05 – Zrútenie lietadla ruského ministerstva obrany, ktoré smerovalo z mesta Soči do Sýrie, mohlo byť zapríčinené zlyhaním techniky alebo posádky, súvislosť s terorizmom je však vylúčená. Terorizmus ako príčina havárie je „úplne vylúčený“, keďže ide o lietadlo prevádzkované armádou. Povedal to dnes predseda výboru pre obranu a bezpečnosť v hornej komore ruského parlamentu Viktor Ozerov.

Viktor Ozerov

10:45 – Putin už kondoloval pozostalým. „Šéf štátu vyjadril najhlbšiu sústrasť príbuzným a blízkym obetí leteckého nešťastia,“ uviedol Kremeľ.

ONLINE Letecká katastrofa v

10:40 – Experti sa podľa nemenovaného zdroja agentúry Interfax prikláňajú k verzii, že lietadlo havarovalo v dôsledku technickej poruchy, ktorá sa prejavila v okamihu, keď sa lietadlo snažilo nabrať výšku. Chyba skúsených pilotov je podľa zdroja málo pravdepodobná a počasie bolo priaznivé.

10:35 – Médiá sa pozastavujú nad tým, že lietadlo sa prvýkrát dostalo do vzduchu pred viac ako 33 rokmi. Ministerstvo obrany sa obhajuje, že rok výroby 1983 a 6689 nalietaných hodín ešte neznamenajú, že nebolo schopné prevádzky.

ONLINE Letecká katastrofa v

10:30 – Z mora zatiaľ záchranári vylovili niekoľko mŕtvych. Nepredpokladajú, že by katastrofu mal šancu niekto prežiť.

10:25 – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil premiérovi Medvedevovi, aby vytvoril a riadil štátnu komisiu pre vyšetrovanie katastrofy Tu-154.

Dmitrij Medvedev Dmitrij Medvedev

10:15 – V troskách lietadla zahynula aj humanitárna aktivistka Elizaveta Glinka. Potvrdil to jej manžel Gleb Glinka.

ONLINE Letecká katastrofa v

10:05 – Najnovšie informácie hovoria o objavení dvoch obetí.

10:02 – Pátranie pokračuje. Prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne oficiálne informovaný. 

Vladimir Putin

9:58 – Hlavný sólový spevák Vadim Ananyev na palube chýbal. Dôvodom bol pôrod jeho manželky. „Narodilo sa mi dieťa, tak som išiel za vedúcim súboru, aby som mohol zostať doma. Okrem toho zostali doma aj Valerij Gavva a Boris Ďjakov. Všetci ostatní boli v lietadle,“ povedal Ananyev.
 

ONLINE Letecká katastrofa v

9:55 – Na palube boli všetci členovia súboru Alexandrovci, okrem troch sólistov. Agentúru TASS informoval jeden zo spevákov. Súbor mal podľa TASS v súčasnosti 186 členov, vrátane deviatich sólistov a 64 spevákov v mužskom zbore, 38 členov orchestra a 35 tanečníkov a tanečníc.

9:50 – Záchranné práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Sergej Šojgu

9:45 – Záchranná akcia pokračuje. Zasahujú štyri lode a päť helikoptér. Na mieste sú už aj vyšetrovatelia a kriminalisti. Stále sa čaká na príchod potápačov.

ONLINE Letecká katastrofa v

9:40 – Vyšetrovatelia katastrofy Tu-154 podľa Interfaxu zvažujú ako možnú príčinu tragédie okrem technickej závady aj kvalitu paliva alebo zrážku s vtákmi.

9:35 – Objavilo sa prvé video zo záchrannej akcie na mori.

9:25 – Zvukár Evgeny Tolstov zverejnil na letisku v Moskve fotku lietadla.

ONLINE Letecká katastrofa v

9:20 – Medzi obeťami je aj hlavný vedúci a dirigent zboru Valery Khalilov.

Valery Khalilov

9:15 – Ruské ministerstvo zverejnilo zoznam pasažierov.

9:12 – Podľa posledných informácií lietadlom cestovalo 64 členov armádneho súboru Alexandrovci.

ONLINE Letecká katastrofa v

9:10 – Záchranári podľa hovorcu ruského ministerstva obrany našli telo prvého mŕtveho z lietadla Tu-154, ktoré sa dnes skoro ráno zrútilo do Čierneho mora.

9:05 Mezi novinármi, ktorí boli na palube, sú aj korešpondent Mikhail Luzhetsky, kameraman Oleg Pestov a zvukár Evgeny Tolstov. 

ONLINE Letecká katastrofa v

Ruskí záchranári našli v Čiernom mori šesť kilometrov od brehu ropnú škvrnu, trosky a podvozok zrúteného lietadla ruskej armády Tu-154. Oznámili to agentúry TASS a Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje. „Šesť kilometrov od brehu sa našli trosky lietadla, časť podvozku a tiež olejová škvrna,“ povedal zdroj agentúre TASS. 

Úrady medzitým informáciu o náleze škvrny a trosiek lietadla potvrdili. Našli sa aj osobné veci cestujúcich. Niektoré trosky trupu Tu-154 sa podľa ministerstva obrany nachádzajú v hĺbke 50 až 70 metrov asi 1,5 kilometra od čiernomorského pobrežia pri meste Soči.

Lietadlo typu TU-154 Lietadlo typu TU-154

Na miesto predpokladaného zrútenia lietadla podľa agentúry Interfax zamierili záchranné lode, žiadneho človeka sa nájsť doteraz nepodarilo. Lietadlo údajne nestačilo nabrať výšku a zrútilo sa. „Bohužiaľ, počas viac ako hodinového pátrania sa nepodarilo nájsť žiadnu záchrannú plť,“ uviedol jeden zo záchranárov.

Lietadlo patrilo ruským ozbrojeným silám a z obrazoviek radarov riadenia letovej prevádzky sa stratilo 20 minút po vzlete z prímorského letoviska Soči. Na palube bolo 84 pasažierov a osem členov posádky, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

ONLINE Letecká katastrofa v

Zmiznuté lietadlo Tu-154 ruskej armády malo na letisku v Soči medzipristátie kvôli dotankovaniu paliva. Mierilo z Moskvy za ruskými vojakmi na leteckú základňu Hmímím v sýrskej provincii Latákíja. Podľa agentúry Interfax boli na palube novinári a členovia armádneho speváckeho zboru Alexandrovci, ktorí mali pri príležitosti osláv Nového roka zahrať vojakom nasadeným v sýrskej občianskej vojne.

Okrem toho bolo na palube aj deväť novinárov, medzi nimi pracovníci Prvého kanála – Dmitry Runkov (korešpondent), Vadim Denisov (kameraman) a Aleksandr Soydov (zvukár). Uviedla to PR riaditeľka televízie Larisa Krymovová.

ONLINE Letecká katastrofa v

Podľa ruských letových dispečerov vládnu v oblasti Soči priaznivé poveternostné podmienky. Žiadny civilný spoj z medzinárodného letiska Adler nebol zrušený. Ruský minister obrany Sergej Šojgu organizuje stretnutie s vedením ozbrojených síl, upozornila agentúra TASS. O zrútenom lietadle bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin.

Profil ruského armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci

Alexandrovov súbor piesní a tancov bol svojho času oficiálnym armádnym súborom Červenej armády bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), v súčasnosti Ruskej federácie (RF). Jeho členmi sú výhradne muži, ktorí prešli prísnym výberom v konkurze. Ich repertoár je zložený z ruských národných piesní (Kaťuša a Kalinka), cirkevných skladieb (Ave Maria), ale aj modernej hudby. Sú tiež interpretmi ústrednej skladby z filmu Hon na ponorku (1990). Ich štvorhlasný spev je založený viac na basových a barytónových hlasoch než na tenoroch.

Svetoznámy unikátny vojenský súbor Alexandrovovci založil v roku 1928 začínajúci skladateľ, generálmajor a profesor moskovského konzervatória Alexander Vasiľjevič Alexandrov. V roku 1946 sa vedenia umeleckého kolektívu ujal jeho syn Boris Alexandrovič Alexandrov a po dobu 20 rokov dôstojne pokračoval v tradíciách svojho otca.

Akademický súbor piesní a tancov Ruskej armády s názvom Alexandrovovci začal pod vedením svojho zakladateľa Alexandra Vasiľjeviča Alexandrovova činnosť 12. októbra 1928. Vtedy súbor tvorilo 12 ľudí – osem spevákov, dvaja tanečníci, harmonikár a recitátor.

Pomerne skoro po založení sa z kolektívu stalo popredné hudobné teleso, ktoré bolo príkladom pre ostatné novovznikajúce súbory podobného typu. Počas existencie si Alexandrovovci získali obľubu a popularitu na celom svete. Boris Alexandrovič Alexandrov sa ujal ich vedenia v roku 1946 a na čele úspešného zboru stál do roku 1986.

Ruský armádny umelecký spevácky zbor Alexandrovovci nedávno oznámil vyhlásil, že je pripravený reprezentovať svoju vlasť na ďalšom ročníku pesničkovej súťaže Eurovízia v roku 2017, ak by dostali takúto ponuku. Vyhlásil to v máji umelecký riaditeľ tohto telesa Gennadij Sačeňuk.

Chronológia havárií ruských lietadiel v roku 2016

19. decembra 2016

Obeť žiadna Havária lietadla ruského ministerstva obrany, ku ktorej došlo v severnej časti Sibíri, si nevyžiadala obete na životoch, viacero cestujúcich však utrpelo vážne zranenia. Stroj typu Iľjušin Il-18 s 32 cestujúcimi a sedemčlennou posádkou sa zrútil pri núdzovom pristávaní v Bulunskom rajóne na území Jakutskej republiky. Stroj letiaci z Jekaterinburgu prepravoval skupinu armádnych dôstojníkov. Miesto havárie sa nachádza približne 30 kilometrov od dediny Tiksi na pobreží Severného ľadového oceánu.

19. marca 2016 – obetí 62

Nikto zo 62 ľudí na palube neprežil haváriu lietadla nízkonákladovej spoločnosti FlyDubai, ktoré sa zrútilo na letisku v ruskom meste Rostov na Done, ležiacom neďaleko ukrajinských hraníc približne 950 kilometrov južne Moskvy. Z 55 cestujúcich letu FZ981, ktorí sa v čase nešťastia nachádzali na palube Boeingu 737-800 letiaceho z Dubaja do Rostova na Done, bolo 33 žien, 18 mužov a štyri deti. Išlo o 44 občanov Ruska, osem Ukrajincov, dvoch Indov a jedného Uzbeka.. Okrem cestujúcich zahynulo aj sedem členov posádky. Pilot pochádzal z Cypru, druhý pilot bol Španiel.

29. februára 2016 – obeť jedna

Počas cvičného letu sa v Rusku zrútilo bojové lietadlo Suchoj Su-25. Pilot zahynul na mieste. K havárii došlo v Stavropoľskom kraji na juhu Ruska. Stroj nemal žiadne zbrane a zrútil sa v neobývanej oblasti.