Bratislava 21. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)
 
Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák na sociálnej sieti vysvetlil situáciu okolo možností predĺženia zmluvy s Ruskom o prevádzkovaní MiG-29, do rokov 2022/2023, teda do okamihu, keď na Slovensko priletia prvé americké F-16, ktoré vláda obstarala vlani.

Na snímke Mig-29AS

Ondrejcsák, ktorý je nominantom strany Most-Híd, uviedol, že otázka, ako prekryť obdobie do príchodu amerických F-16, čiže do rokov 2022 a 2023, je odborná, aj strategicko-politická. “Verím, že si preto zaslúži viac ako krátky “politický“ status.”
“Kvôli geopolitickým faktorom som vždy presadzoval čo najskoršie odtrhnutie sa od ruskej techniky, vrátane technickej podpory, bez ktorej by naše nadzvukové letectvo – MiG-29 – nebolo schopné lietať,” vyhlásil štátny tajomník.
Tie sú podľa jeho informácií aj tak blízko ku svojej reálnej životnosti. “Sú vysoko poruchové, čoraz menej spoľahlivé. Preto som podporoval ich čo najskoršiu obmenu a verejne sa postavil, keď došlo k posunutiu rozhodnutia (pred rokom a pol).”
Priznal, že pri rozhodnutí v júli 2018 povedal, nech zvíťazí lepšia ponuka na základe pomeru kvalita, spôsobilosť a cena. “To, že padlo oficiálne rozhodnutie o nákupe nových stíhačiek a nakoniec sa ani nemohlo uvažovať o nákupe nových ruských lietadiel určite považujem za jednu z najdôležitejších geopolitických výhier.”

“Zostala teda otázka, ako prekryť medziobdobie, či prechodné obdobie. Možností bolo niekoľko – a nikdy som sa netajil tým, že spoluprácu so spojencami v NATO pri zabezpečení vzdušného považujem za geopoliticky najlepšiu voľbu. Nato však treba spojencov osloviť, oficiálne, na vhodnej úrovni, k čomu v dostatočnom rozsahu nedošlo.”
Slovensko podľa Róberta Ondrejcsáka stratilo zbytočne čas, čo spôsobilo časový stres a následné predĺženie zmluvy s Ruskom, na ďalšie štyri roky.
“Našťastie po roku 2022/23 už miesto MiG-ov definitívne prevezmú nové americké stroje. Je to škoda, lebo sme mohli skrátiť závislosť slovenského nadzvukového letectva od Ruska o niekoľko rokov, čo by bolo geopoliticky určite správne. Zbytočne stratíme čas,” opakuje štátny tajomník.
 
 

Príspevok Ondrejcsák k medziobdobiu do príchodu amerických F-16: “Som za čo najskoršie odtrhnutie sa od ruskej techniky” zobrazený najskôr Hlavné správy.