Bratislava 13. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Štátny tajomník ministerstva obrany za Most-Híd Róbert Ondrejcsák v rozhovore pre rádio Express uviedol, že nechápe, ako môže investícia Spojených štátov na Slovensku ohroziť suverenitu krajiny

Na snímke Róbert Ondrejcsák

“Ja sa veľmi čudujem, kam sme sa to dostali po tom, ako sovietske vojská, ruské vojská opustili územie SR, keď sme situácii, že ruské veľvyslanectvo otvorene kádruje oficiálnych predstaviteľov SR a hodnotí ich ako bezpečnostnú hrozbu. Myslím si, že toto je neprijateľné.”
Štátneho tajomníka okrem toho prekvapuje, že začal prebiehať “civilizačný zápas, kde Slovensko patrí”. “Vidím to dosť dramaticky, ide o to, či ukotvenie Slovenska v západných štruktúrach v NATO a EÚ bude len formálne, alebo budeme pokračovať v tom, čo sme tu robili 15 rokov a v čom existoval široký politický konsenzus.”

Druhý muž rezortu obrany uviedol, že o kontroverznom americkom projekte za 105 miliónov dolárov z dielne bývalého prezidenta Obamu na modernizáciu dvoch vojenských letísk a vybudovanie muničných skladov, ktorý podľa oficiálneho stanoviska MO SR ohrozuje suverenitu krajiny, rokovalo Ministerstvo zahraničných vecí a rezort obrany rokoval v rámci toho o konkrétnych investičných projektoch.
Ondrejcsák uviedol, že o ukončení rokovania s USA zo strany vlastného rezortu, ktorým je štátnym tajomníkom sa dozvedel len z médií. “Nerozumiem tomu. Myslím si, že investície do našej obranny infraštruktúry od spojenca, môžu posilniť našu suverenitu, môžu posilniť našu obranyschopnosť.”
Ozrejmil, že projekt bol reakciu prezidenta Obamu na to, “ako v roku 2014 Rusko zaútočilo na Ukrajinu a anektovalo Krym, tak Spojené štáty prišli s obrannou iniciatívou ako posilniť obranyschopnosť východných krajín NATO.”
“My nemôžeme jednoducho zabuchnúť dvere a povedať, že to nechceme,” dodal štátny tajomník k odmietnutiu amerických peňazí.
“Aj naďalej budem otvorene presadzovať západné inštitucionálne ukotvenie Slovenska, aby sme neboli spojencami len na papieri, ale aj na úrovni praktických politík,” dodal k rozhovoru v rádiu expres na svojej stránke na Facebooku Ondrejcsák.

 
 

 
 
Príspevok Ondrejcsák: 105-miliónový americký projekt mohol, naopak, zvýšiť našu suverenitu. Bola to reakcia Obamovej administratívy na útok Ruska a anexiu Krymu. My to nemôžeme len tak odmietnuť! zobrazený najskôr Hlavné správy.