Bratislava 16. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová nesúhlasí s 50-dňovým moratóriom pre volebné prieskumy. Právnu úpravu s predĺžením moratória z doterajších 14 dní považuje za rozpornú s viacerými základnými právami. Svoje odborné stanovisko poskytla v pondelok aj Ústavnému súdu (ÚS) SR v súvislosti s návrhom prezidentky SR Zuzany Čaputovej na začatie konania o súlade právnych predpisov

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Ombudsmanka duplicitné podanie na súd podávať nechce, s návrhom prezidentky sa stotožňuje.

„Som názoru, že napadnuté ustanovenie bezprecedentne zasahuje do niektorých základných práv a slobôd fyzických osôb, predovšetkým voličov a voličiek, a do samotnej podstaty demokratického charakteru Slovenskej republiky,“ uvádza v stanovisku s tým, že zákon predstavuje „vážnu hrozbu“ pred voľbami a obmedzovanie slobody občanov. Ústavný súd by mal podľa nej účinnosť napadnutého ustanovenia dočasne pozastaviť.

Patakyová poukazuje na viaceré sporné časti zákona, ktoré podľa nej porušujú základné práva a slobody. Podotýka, že znalosť volebných prieskumov má pre voličov kľúčový význam, pretože väčšina z nich sa pri výbere konkrétnej politickej strany neriadi náhodne, ale na základe určitého súboru informácií. Povinnosťou štátu preto podľa nej musí byť umožňovať im čo najširší prístup k všetkým kľúčovým alebo užitočným informáciám.

Na margo tvrdení, že príčinou neobjektívnosti niektorých volebných prieskumov má byť fakt, že si ich objednajú politické strany, konštatuje, že riešením nie je plošné obmedzenie základného práva na informácie. Nesúhlasí ani s tým, že predĺženie moratória má nechať voličom priestor na vytvorenie úsudku podľa programu a činnosti vybranej politickej strany. Zákonodarca tým podľa ombudsmanky len diktuje, ktoré informácie majú brať do úvahy pri výbere.

„Výber relevantných a dôveryhodných informácii v demokratickom a právnom štáte, ktorého základnou zložkou je sloboda, musí byť ponechaný práve a len na voličoch a voličkách – slobodných občanoch a občiankach,“ zdôrazňuje Patakyová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 5. decembra napadla na ÚS predĺženie zákazu zverejňovať volebné prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. V prípade, že ÚS nepozastaví účinnosť ustanovenia, môže podľa nej dôjsť k ovplyvneniu kampane a v konečnom dôsledku aj volebných výsledkov. V podaní dáva do pozornosti aj právo na informácie garantované ústavou. Prezidentka tak urobila po tom, ako poslanci Národnej rady (NR) SR 26. novembra prelomili jej veto a novelu zákona opätovne schválili.

Ústavný súd SR (ÚS) 6. decembra potvrdil, že návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na začatie konania vo veci ústavnosti zákazu zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami predbežne prerokuje na neverejnom zasadnutí pléna.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj