Los Angeles 18. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Bowmer)

Skvelý americký bobista Steven Holcomb je už vyše dva a pol roka po smrti, ale jeho medailová zbierka získa na hodnote. Takmer šesť rokov po pretekoch dostanú členovia jeho posádky, ktorú tvorili Steven Langton, Chris Fogt a Curt Tomasevicz, strieborné medaily zo zimných olympijských hier 2014. Američania získali v súťaži štvorbobov pôvodne bronz, ale za ich posun vyššie vo výsledkovej listine môže ruský dopingový škandál

Na snímke americkí bobisti Steven Holcomb (vpredu) a Chris Fogt

Odovzdanie medailí americkým bobistom sa uskutoční v utorok v Los Angeles. Prítomný budú Langton, Fogt a Tomasevicz, ako aj ich dlhoročný tréner Brian Shimer a ďalšie významné postavy tohto športu v USA. Chýbať bude len ten ‘najdôležitejší’ – pilot Holcomb, ktorého v máji 2017 našli mŕtveho v Olympijskom tréningovom centre v Lake Placid. Zomrel v spánku vo veku 37 rokov. Jeho kov preberú zástupcovia rodiny.

„Jediné slovo, ktoré mi momentálne príde na um, je to sladkotrpké. Samozrejme, je to veľká pocta pre Stevena a ja som naňho veľmi, veľmi pyšná tak, ako som bola aj počas celého jeho života. Zároveň je to aj smutné, že tu už nie je, aby si zožal ovocie svojho úsilia a mohol to osláviť so svojím tímom,“ uviedla Holcombova matka Jean Schaeferová.

Preteky dvojbobov a štvorbobov na ZOH 2014 vyhrali na domácej trati Rusi, ale v novembri 2017 im po dlhom vyšetrovaní kauzy štátom podporovanom dopingu odňali zlato. Medzinárodnému olympijskému výboru však až do marca 2019 trvalo, kým formálne prerozdelil cenné kovy. Zlato v štvorboboch pripadlo Lotyšsom a Briti sa posunuli na bronzovú pozíciu. Američanom po novom patria striebra nielen z pretekov štvorbobov, ale i dvojbobov, v ktorých Holcomb jazdil s Langtonom.

„Holcomb ovplyvnil životy toľkých ľudí. Bol najlepší,“ vyhlásila na adresu zosnulého kolegu z ľadových toboganov kanadská bobistka Kaillie Humphriesová, dvojnásobná olympijská šampiónka.

Steven Holcomb v noci, keď skonal, užil lieky na spanie a alkohol, trpel depresiami v súvislosti so zhoršovaním zraku. V dávnejšej minulosti mu hrozilo oslepnutie a pokúsil sa o samovraždu. Považovali ho za najlepšieho amerického bobistu všetkých čias.

Jeho matka chce strieborné medaily venovať Americkému olympijskému a paralympijskému výboru. „Steven mi raz povedal, že získané medaily nepatria len jemu či jeho tímu. Sú to medaily pre jeho krajinu. Reprezentoval Ameriku a bol na to hrdý. Myslím si, že by bol pyšný, keby vedel, že jeho medaily sú na mieste, kde ich ľudia môžu vidieť a vychutnať si ich,“ vysvetlila Schaeferová a dodala: „Neviem, či si nejaký rodič môže povedať, že už prekonal smútok zo straty svojho dieťaťa, pretože to sa zrejme ani nedá. Musím však povedať, že podpora tímových kolegov a ďalších členov olympijskej rodiny je neuveriteľná. Celý čas cítiť tú lásku.“

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj