Kyjev 11. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot RS)

Na Ukrajine vypukla nová kauza. Odborníci a médiá sa snažia odhadnúť, či domáci súd nariadi, aby do USA bol vydaný Američan, ktorý na Donbase bojoval v jednotke neonacistického Pravého sektoru. V Spojených štátoch 29-ročnému Craigovi Langovi hrozí poprava v elektrickom kresle. V súčasnosti osud Američana, ktorý v rodnej vlasti olúpil a zabil dôchodcovský pár, rieši ukrajinský Vinnický súd

Na snímke Craig Lang

Ako uvádza Rádio Sloboda, Craig Lang sa ako žoldnier zúčastnil na vojenských operáciách v Iraku a Afganistane a chcel bojovať aj v africkej Keni, ale tam jeho služby odmietli. V r. 2015 prišiel na Ukrajinu, vstúpil do radov ozbrojených zložiek neonacistického Pravého sektoru a jeden a pol roka bojoval na Donbase. V súčasnosti americké úrady žiadajú, aby bol vydaný do vlasti, kde ho majú súdiť a podľa amerických zákonov popraviť v elektrickom kresle, pretože zabil dôchodcovský manželský pár. Uviedlo to Rádio Sloboda.

Informuje tiež, že keď na Ukrajine schválili zákon č. 2389, v súlade s ktorým cudzinci s občianstvom, ale aj bez občianstva, mohli absolvovať vojenskú službu v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny a bojovať na Donbase, Craig Lang sa poponáhľal na „poľovačku na ľudí“ do Donbasu. Spolu s neonacistami z „Gruzínskej légie“ podpísal kontrakt z Ozbrojenými silami Ukrajiny. Niekoľko mesiacov slúžil na prednej línii v okolí Sletlodarskej dúhy.

Na snímke Craig Lang

Samotný Američan prezradil pre médiá, že skončil službu v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny iba preto, že intenzívne boje na Donbase sa skončili a začal sa nudiť v zákopoch. Začal prednášať angličtinu, našiel si priateľku a už s ňou čaká dieťa. V USA je obvinený z úkladnej vraždy dôchodcovského manželského páru, ktorý olúpil o 3 tisíc dolárov. V apríli 2018 na internete spolu s komplicom zverejnil inzerát, že predáva zbrane. Ozval sa manželský pár, s ktorým sa stretli v malom mestečku na Floride. Oboch dôchodcov zastrelili. Podľa FBI, vrahovia si chceli kúpiť letenky do Venezuely, aby sa tam mohli pripojiť k opozičným ozbrojeným zložkám a bojovať proti vláde Nicolasa Madura.

Ukrajinskí vyšetrovatelia zistili, že Craig Lang počas svojho pobytu na Ukrajine komunikoval aj s ďalšími Američanmi a verboval ich, aby sa zúčastnili na vojne na Donbase. Volal ich do neonacistického bataliónu Azov, konzultoval, ako sa dajú vyrábať bomby a páchať atentáty.

Napriek presvedčivým dôkazom, ukrajinský Vinnický súd odmietol žiadosť prokuratúry o zatknutí Craiga Langa a extradicii ho do vlasti. Nasledujúcich 60 dní bude sa nachádzať v domácom väzení. Samotný Lang svoju vínu popiera a tvrdí, že je nevinný. Vyšetrovanie na Ukrajine pokračuje a zatiaľ nie je jasné, či ho pošlú do vlasti.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj