USA 30. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Svetoznámy americký filmový režisér Oliver Stone chce svojím najnovším filmovým projektom rozbiť stereotypné nazeranie americkej verejnosti na postavu ruského prezidenta Vladimíra Putina. Žijúca režisérska legenda sa vymyká z hollywoodského sveta tým, že si ako predlohu svojich filmov vyberá kontroverzné témy, v ktorých sa často dotýka citlivých miest amerického národného cítenia ako je vietnamský syndróm („Čata“, „Narodený 4. júla“), trauma spojená s pôsobením viacerých amerických prezidentov („Nixon“, „J.F.K.“), alebo špinavé praktiky z finančného prostredia („Wall Street“).
Na snímke Oliver Stone

Svojím najnovším filmom reaguje Oliver Stone na spoločenskú objednávku tých Američanov, ktorí sú pripravení a chcú poznať reálny obraz ruského prezidenta bez nánosu lží a klamstiev západných médií. „Vo filme predstavíme nový pohľad, ktorý je pre nás Američanov zatiaľ neznámy. Za dva roky sme sa s ním (Vladimírom Putinom) stretli štyrikrát. Najprv som za ním pricestoval, aby som ho vyspovedal o kauze Edwarda Snowdena. Z diskusie medzi nami vyklíčila vzájomné dôvera“, – uviedol Oliver Stone v rozhovore pre noviny „The Sydney Morning“.
V spomínanom interview Oliver Stone delikátne naznačil, že svet vníma inak ruského lídra než ako ho vykresľujú západné médiá. Poukázal pritom na jeho otvorenosť a priamosť. „Myslím, že robíme dobrú vec ak jeho vyjadrenia skonfrontujeme v kontexte západných stereotypov v nádeji, že tak prekonáme vzájomné nepochopenie a zabránime tak eskalovaniu situácie, ktorá môže vyústiť do vojny“, poznamenal Oliver Stone.
Americký režisér sa v rozhovore dotkol aj konšpirácií západných médií o údajnom zasahovaní Vladimíra Putina do amerických prezidentských volieb. Podľa jeho mienky sa Kremeľ nijakým spôsobom nemiešal do „zákulisných mocenských hier“ vo Washingtone. Zdôraznil tiež, že v USA prebieha vnútropolitická mocenská vojna a prezident Ruskej federácie (RF) sa z dôvodu svojho významného medzinárodného postavenia stal jej nedobrovoľným účastníkom.
Oliver Stone chce preto svojím filmom o Vladimírovi Putinovi rozbiť západné stereotypy o tom, ako vraj prezident RF z pozície svetového hegemóna vyvoláva konflikty po celom svete. Americký režisér chce podľa vlastného vyjadrenia zreálniť pokrivený obraz ruského prezidenta, ktorý dôverčivému publiku podsúvajú západné médiá a prispieť tak správnemu pochopeniu skutočného stavu vecí.
Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.