Bratislava 14. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zvoláva mimoriadne rokovanie finančného výboru k rozpočtu. „Vláda v rozpočte klame a vydala sa na grécku cestu. OĽaNO bude žiadať prepracovanie rozpočtu,“ uviedol to v pondelok v stanovisku k rozpočtu poslanec NR SR za OĽaNO Eduard Heger

Na snímke Eduard Heger

Programový líder koalície PS/SPOLU a gestor pre oblasť financií Miroslav Beblavý zas reagoval, že štát hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním, ktoré môže Slovensko zaradiť do klubu nezodpovedných krajín EÚ.

Na údajné klamstvá v rozpočte OĽaNO upozorňovalo v priebehu tohto roka už viackrát. „Vidíme to aj pri súčasnom predloženom návrhu. Vláda pokračuje vo svojich klamstvách. Rozpočet sa tajil do poslednej chvíle, napriek tomu, že vláda mala o ňom rokovať dnes,“ upozornil tieňový minister financií a hospodárstva za OĽaNO Eduard Heger.

Minulý rok sa nás vláda podľa OĽaNO snažila presvedčiť, že sa jej podarilo dosiahnuť deficit 0,7 %. „Dnes vidíme, že deficit je výrazne vyšší – 1,06%. Rozpočet hovorí, že vláda oklamala Eurostat v roku 2018 tým, že uviedla nižšie výdavky o vyše 200 miliónov eur,“ povedal Heger.

Ďalším klamstvom má byť podľa OĽaNO tohtoročný deficit, kedy vláda trištvrte roka klamala verejnosť, že Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet. „Vláda klamala už vtedy, keď zostavovala tento rozpočet, pretože bol nereálny. Rozpočet klamlivo uvádza situáciu v tomto roku, kedy odhady sú výrazne nižšie ako odhad Národnej banky Slovenska alebo Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Klame sa opäť v nedaňových príjmoch a podhodnotených výdavkoch,“ vyjadril sa Heger s tým, že rezort financií tvrdí, že očakáva deficit v tomto roku na úrovni 640 mil. eur. Odhad NBS je však 843 mil. eur a odhad RRZ takmer 1,2 mld. eur.

Tretím klamstvom má byť podľa OĽaNO budúcoročný deficit. Vláda si totiž do rozpočtu uviedla deficit 0,5 %. Odhady NBS sú podľa OĽaNO však 1,5%, čiže o miliardu viac. Vláda tak chce podľa Hegera opätovne oklamať NR SR. „Klame sa a pripravuje sa nereálny rozpočet, ktorý sa napĺňať nebude, pretože sa ani naplniť nedá. Toto nám pripomína grécky scenár, kde politici taktiež predtým, ako sa dostali na pokraj bankrotu, klamali o rozpočte,“ povedal Heger a dodal, že vláda trestuhodne nevyužila úrodné roky na vytvorenie rezervy na roky neúrodné.

Vláda Petra Pellegriniho predkladá do parlamentu fiktívny rozpočet na rok 2020 aj podľa programového lídra koalície PS/SPOLU a gestora pre oblasť financií Miroslava Beblavého.

„Je jedno, čo vláda schváli ako návrh rozpočtu. Štát hospodári zle a pomáha si kreatívnym rozpočtovaním, ktoré môže Slovensko zaradiť do klubu nezodpovedných krajín EÚ. Rozpočet na rok 2020 je fiktívny. Nemá ani hodnotu papiera, na ktorom je vytlačený. V oblasti verejných financií sa vláda správa ako vždy, keď treba niečo riešiť. Veľa rečí, žiadne výsledky,” uviedol v reakcii na rozpočet Beblavý.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj