OĽaNO: Žitňanská je tá, na kom teraz leží zodpovednosť

Bratislava 12. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Zmena zákona, ktorá upraví výber kandidátov na ústavných sudcov, je naliehavá a zodpovednosť aktuálne leží na ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd).
Na snímke Ján Budaj

Na tlačovej konferencii na to upozornil opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO). Reagoval tak na rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vymenovať za sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša.
“V roku 2018 sa má doplniť ďalších deväť ústavných sudcov. Ak to bude bez zmeny zákona, Slovensko bude v riziku, že ÚS bude jednofarebný. Ministerka Žitňanská je tá, na kom v tejto chvíli leží zodpovednosť. Aby prišla so zákonom, ktorý zmení spôsob voľby kandidátov na ústavných sudcov tak, že sa bude voliť kvalifikovanou väčšinou. Takto je to v 90 percentách krajín EÚ,” argumentoval Budaj s tým, že na ÚS idú aktuálne aj straníci, a to nemôže tešiť žiadneho demokrata.
Líder OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že ústavný súd by mal byť výkladnou skriňou súdnictva. “Preto ma mrzí, keď tam zasadne človek, ktorý sedí v parlamente. Je to politizácia ÚS. Prezident Kiska musí vyvíjať tlak na koalíciu, aby sa zmenil zákon,” myslí si. Matovič neverí, že Laššáková bude nezávislou ústavnou sudkyňou, keďže je roky poslankyňou Smeru-SD. “Toto je chyba procesu,” dodal.

Žitňanská: Urobím všetko pre zmenu pravidiel kreovania Ústavného súdu
K rozhodnutiu prezidentka sa vyjadrila aj samotná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá jeho rozhodnutie rešpektuj. Súčasne avizovanými zmenami reaguje aj na hnutie OĽaNO.
“Tak, ako sa prezident rozhodol rešpektovať vzniknutú situáciu po rozhodnutí Ústavného súdu SR, tak s rešpektom treba prijať aj rozhodnutie prezidenta o ústavných sudcoch. Patová situácia okolo Ústavného súdu je týmto definitívne uzatvorená a ja som pripravená urobiť všetko preto, aby nastávajúce voľby ústavných sudcov v roku 2018 už mohli prebehnúť podľa nových pravidiel kreovania Ústavného súdu,” napísala na sociálnej sieti.

ZDROJ >>

Komentujte :)