Bratislava 22. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Sociálna vláda by mala robiť všetko pre to, aby rodiny v SR neboli ohrozené chudobou. Uviedla to dnes na brífingu parlamentná poslankyňa za opozičné hnutie OĽaNO-NOVA Anna Verešová, za účasti experta hnutia pre rómsku problematiku Petra Polláka, v reakcii na vládou schválený materiál o podpore najmenej rozvinutých okresov (NRO).

Na snímke Anna Verešová (OĽaNO – NOVA)

Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa nich na jednej strane ohovára našich nezamestnaných, vláda pritom dovolila zamestnať na Slovensku asi 13.000 cudzincov, najmä Srbov a Rumunov.

“Z akčných plánov, ktoré s veľkou pompou zo svojich výjazdových rokovaní ohlasovala vláda, sme sa do dnešného dňa ešte nedočkali žiadnych výsledkov,” podčiarkla Verešová.

Podľa Polláka vláda síce produkuje stratégie, štúdie, analýzy, ale výsledky, ktoré by priniesli umiestnenie nezamestnaných na pracovnom trhu, sú “takmer žiadne”. “Ani dnes, v stave, keď je veľa pracovných miest, vláda nenašla žiadnu cestu, aby dlhodobo nezamestnaných v málo rozvinutých regiónoch dostala na pracovný trh,” upozornil.

Pohoršujúce je podľa Pollákových slov to, že na jednej strane je v SR obrovský dopyt po pracovnej sile, ale vláda nenašla cestu, ako vzniknuté pracovné miesta obsadiť slovenskými nezamestnanými. “Na druhej strane na Slovensku však v poslednej dobe zamestnávame Rumunov či Srbov,” povedal.

“Neexistuje väčší dôkaz o neschopnosti tejto vlády riešiť nezamestnanosť ľudí z málo rozvinutých regiónov, ako to, že máme množstvo voľných pracovných miest, tieto miesta však neobsadzujeme našimi nezamestnanými, ale dovážame nezamestnaných zo Srbska či Rumunska,” dodal Pollák.

Z materiálu o stave podpory NRO, ktorý dnes prerokovala a schválila vláda vyplýva, že počet okresov zahrnutých do programu rozvoja by sa mohol rozšíriť. Jedným z hlavných cieľov podpornej schémy je podľa materiálu okrem personálneho posilnenia kapacít na strane štátu aj rozšírenie počtu NRO.

Znížením koeficientu nezamestnanosti, podľa ktorého sa určuje, ktoré okresy patria do programu rozvoja NRO, by mohlo pribudnúť k súčasným 12 ešte ďalších päť okresov – Košice-okolie, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce a Snina.

“Bolo by to v súlade s potrebami a záujmom okresov, ale vyžadovalo by si to ďalšie posilnenie kapacít na strane štátu a zásadnú revitalizáciu systémového nastavenia regionálneho rozvoja. Pridaním okresov by sa zvýšil počet príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít v najmenej rozvinutých okresoch na 190.000 osôb,” konštatoval vo vládnom materiáli splnomocnenec vlády pre podporu NRO Anton Marcinčin.

V súčasnosti medzi najmenej rozvinuté regióny podľa koeficientu vykazovanej nezamestnanosti patria Kežmarok, Lučenec, Rimavská Sobota, Sabinov, Sobrance, Trebišov, Vranov nad Topľou, Svidník, Poltár, Veľký Krtíš, Revúca a Rožňava.