OĽaNO-NOVA: Zrušenie amnestií je víťazstvom spravodlivosti

Bratislava 31. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA považuje zrušenie nemorálnych amnestií Vladimíra Mečiara za víťazstvo spravodlivosti. Reaguje tak na verdikt pléna Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré dnes potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.
Na snímke opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽANO-NOVA)

“Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa počas dlhých rokov snažili o ich zrušenie. Opozičné strany už niekoľkokrát navrhovali zrušenie amnestií, no až tlak verejnosti donútil vládnu koalíciu konať. Osobitnú zásluhu na zrušení amnestií má náš kolega z poslaneckého klubu Ján Budaj, ako aj Anna Remiášová, matka zavraždeného Róberta Remiáša, ktorého smrť traumatizovala celú spoločnosť,” uviedli Obyčajní a poďakovanie adresovali aj aktívnej občianskej spoločnosti, ktorá sa zasadzovala za ich zrušenie.
“Napriek tomu, že Robert Fico, strany Smer-SD a SNS, ako aj jeden z ústavných sudcov dlhodobo tvrdili, že amnestie sa zrušiť nedajú, dnes vidíme, že kde je silná vôľa a dostatok presvedčených a odhodlaných ľudí, tam sa spôsob nájde. “Toto víťazstvo je povzbudením a nádejou pre ľudí, že občianske angažovanie má zmysel a spravodlivosť môže napriek prekážkam zvíťaziť,” uviedlo hnutie.
Budaj ocenil, že ÚS nezmaril nádeje občanov. “V tejto chvíli zdôrazňujem, že je to úspech verejnosti a aktívneho tlaku zdola, od občanov Slovenskej republiky,” odkázal.
Zrušenie Mečiarových amnestií je podľa jeho slov trojitým víťazstvom. “Je to víťazstvo ukrivdených, ktorým amorálne amnestie upierali šancu na spravodlivosť. Víťazom sú aj občania Slovenska, keďže sa potvrdilo, že ich názor a aktivita dokážu zlomiť aj takú dlhoročnú nespravodlivosť, akou Mečiarove samoamnestie boli. Do tretice je to víťazstvo rozumu v súčasnej koalícii. Osobitne chcem pochváliť Roberta Fica, že dokázal vo veci Mečiarových amnestií ustúpiť,” uviedol Budaj s dôvetkom, že zrušenie amnestií nie je zavŕšením vyrovnávania sa s érou mečiarizmu, ale len začiatkom.

ZDROJ >>

Komentujte :)