Bratislava 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Obdobie vládnutia koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd je časom neustálej nestability a vzájomných škriepok. Na margo aktuálnych problémov v koalícii to vyhlásila poslankyňa opozičného hnutia OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. Koalíciu podľa jej slov nespájajú žiadne spoločné hodnoty, ale “biznis model”, ktorým je vysávať zo štátu spoločné peniaze ľudí.

Na snímke opozičná poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová

“Za túto krízu si môžu koaliční partneri sami. Dôvodom ich súčasnej krízy nie sú programové či hodnotové spory, nie sú to ani problémy Slovenska. Dôvodom je snaha ututlať 600-miliónový škandál predsedu parlamentu a lídra SNS Andreja Danka v oblasti eurofondov,” skonštatovala Remišová. Poukázala tak na kauzu rozdeľovania eurofondov na výskum a inovácie. S neustálymi malichernými škriepkami a škandálmi by OĽaNO-NOVA nedokázalo vládnuť. Podľa slov Remišovej sú však pripravení súčasnú vládnu koalíciu vymeniť a robiť veci spravodlivo a čestne.
“V tolerovaní vzájomných škandálov nemá táto koalícia žiadnu alternatívu,” tvrdí poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA). Koalícia podľa neho nie je silná a ani stabilná, nefunguje harmonicky a nemá ani skvelých odborníkov na ministerstvách. “Títo ľudia nám nemajú čo dať, nemajú pre Slovensko víziu. Politika by mala byť o hodnotových sporoch a nie o kšeftárských sporoch, čoho svedkami sme dnes,” podotkol poslanec Eduard Heger (OĽaNO-NOVA).
V pondelok (7.8.) oznámil predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko vypovedanie koaličnej zmluvy. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na tento krok zvolal nadnes rokovanie koaličných partnerov. Dankov krok označil za “absurdný”, nevnáša podľa neho do spoločnosti pokoj a stabilitu.
Po rokovaní koaličnej rady predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý tlmočil stanovisko vládneho trojlístka, povedal, že problém v koalícii nie je taký vážny, koaliční lídri sú odhodlaní pokračovať. Partneri sa podľa jeho slov porozprávali, vypočuli si navzájom názory a rozhovory budú pokračovať ďalej. Lídri sa zídu opäť v piatok (11.8.), tentoraz na Úrade vlády.
 
Príspevok OĽaNO-NOVA: Vládnutie tejto koalície je obdobím neustálej nestability zobrazený najskôr Hlavné správy.