Bratislava 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Výber nových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 a 4×4, ktoré chce ministerstvo obrany (MO) nakúpiť za približne 1,2 miliardy eur, by mal prebiehať transparentne. Vyzývajú na to opoziční poslanci Richard Vašečka a Eduard Heger (OĽaNO-NOVA). Poslanci majú podozrenie, že prebiehajú diskusie medzi rezortom obrany a iba jednou firmou zo severu Európy. Zároveň navrhujú vznik výberovej komisie, ktorá bude posudzovať jednotlivé ponuky.
Na snímke poslanec NR SR Richard Vašečka

Opoziční poslanci tvrdia, že na trhu existuje desať až 12 dodávateľov takýchto typov vozidiel. „Máme podozrenie, aj z informácií, ktoré máme, že je tu preferencia pre jednu firmu zo severu Európy, kam naši zástupcovia pravidelne chodia a dohadujú dopredu takýto kontrakt. Toto nie je transparentné ani zodpovedné,“ uviedol Heger. Opoziční poslanci chcú ísť aj na ministerstvo obrany a pýtať sa na proces výberu nových obrnených vozidiel.
Obaja zároveň navrhujú, aby nového dodávateľa na vozidlá vybrala komisia, ktorá bude zložená zo zástupcov armády, ministerstva obrany, opozičných a koaličných politikov, ale aj nezávislých odborníkov. „Toto je skupina ľudí, ktorá by mala byť výberovou komisiou na to, aby sa vybralo vhodné vozidlo,“ dodal Heger.
MO SR chce v nasledujúcich rokoch nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 a 404 bojových obrnených vozidiel, respektíve viacúčelových taktických vozidiel na podvozku 4×4. Vyplýva to z projektu ministerstva obrany, ktorý už odobrila vláda s tým, že sa majú využiť aj kapacity slovenského obranného priemyslu.
Rezort odhaduje náklady na projekt Bojové obrnené vozidlo 8×8 na približne 417 miliónov eur a na projekt Bojové obrnené vozidlo 4×4 a Viacúčelové taktické vozidlo 4×4 na približne 782,7 milióna eur. Celkovo by tak na tieto projekty malo ísť takmer 1,2 miliardy eur. Do tejto sumy sú zarátané aj náklady na logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru.