Bratislava 30. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Na tlačovej konferencii to dnes oznámili poslanci hnutia a Veronika Remišová.

Na snímke opozičný poslanec NR SR za OĽaNO-NOVA Gábor Grendel

Ako zdôvodnilo hnutie, predseda BBSK Marian Kotleba (ĽSNS) má v úmysle rekonštruovať cesty v kraji za takmer desať miliónov eur. Verejná súťaž na túto rekonštrukciu bola vyhlásená 19. júna, pričom k elektronickým aukciám prišlo už v piatok 23. júna ráno. Tí, čo sa zúčastnili súťaže, tak mali tri dni na to, aby predložili vypracované ponuky.
“Samotnú trojdňovú lehotu na predkladanie ponúk nemožno podľa nás, a verím, že ani podľa žiadneho racionálneho človeka, za žiadnych okolností považovať za adekvátnu k vypracovaniu kvalitnej a cenovo rentabilnej ponuky, ako aj k obhliadke ciest, ktorých sa rekonštrukcia bude týkať.
O to viac to platí, ak išlo o rekonštrukciu 15 úsekov – išlo teda o 15 verejných súťaží,” uvádza sa v trestnom oznámení.  “Vedenie BBSK malo týždeň na to, aby vysvetlilo obstarávanie a vyvrátilo všetky podozrenia.
Namiesto toho sme si dnes vypočuli konšpiračné teórie o tom, že to všetko bolo účelovo vytvorené v neprospech úradu. Pýtame sa – kým?” povedal Grendel, podľa ktorého by normálnou reakciou zo strany BBSK bolo iniciatívne podanie podnetu na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie a iniciatívne podanie trestného oznámenia.
Kotleba na dnešnej tlačovej konferencii konštatoval, že BBSK zopakuje verejné obstarávanie (VO) na rekonštrukciu ciest v kraji, opäť pôjde cez elektronický kontraktačný systém (EKS), čo úrad považuje za najtransparentnejší systém pre VO a predĺži lehotu na predkladanie ponúk.
“Deväť súťaží budeme musieť zopakovať. Firma, ktorá vyhrala v prvom kole, sa už oficiálne vzdala šiestich úsekov a ďalšie tri odstúpenia očakávame. Opäť pôjdeme cez elektronické trhovisko, čo je pre VO to najtransparentnejšie. Predĺžime lehotu na predkladanie ponúk o jeden víkend, takže ak súťaž vyhlásime v pondelok, tak potrvá do ďalšieho pondelka. Môžeme len hádať a tipovať, či znova nedôjde k takýmto podpásovým úderom,” reagoval Kotleba.
Predstavitelia ĽS NS tiež tvrdia, že rovnakú lehotu 5 dní použili na predkladanie ponúk v súťaži na rekonštrukcie ciest aj minulý rok. Nikomu to vtedy podľa ich slov nevadilo. “Zrejme preto, že vtedy nebolo pár mesiacov pred župnými voľbami. Do elektronickej aukcie sa vtedy v priebehu 5 dní zapojilo 19 firiem. Výsledkom súťaže boli historicky najnižšie ceny a ušetrených takmer 2,9 milióna eur,” uvádza sa v stanovisku.