Bratislava 27. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Súčasné podmienky dané policajtom, hasičom, príslušníkom SIS či vojakom, ktoré majú počas ošetrovania člena rodiny (OČR), by sa mali zosúladiť s bežnými zamestnancami. Zmenu chcú dosiahnuť poslanci OĽaNO cez novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície. O právnej norme sa diskutovalo v závere druhého rokovacieho dňa 43. schôdze Národnej rady (NR) SR

Na snímke poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO)

Kým zamestnanci majú nárok na ospravedlnenie neprítomnosti v práci napríklad pri ošetrovaní svojich rodičov, u policajtov a príslušníkov iných ozbrojených zborov a zložiek to tak nie je. Tí nemajú nárok napríklad na platené služobné voľno ani pri ošetrovaní detí starších ako desať rokov, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti.
OĽaNO preto v novele okrem iného navrhuje vypustiť podmienku, aby poskytovanie služobného voľna s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní iného člena rodiny bolo podmienené spoločnou domácnosťou chorého a policajta, profesionálneho vojaka či príslušníka finančnej správy. Novela tiež určuje, aby príslušníkovi týchto zložiek bolo poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat aj pri ošetrovaní dieťaťa staršieho ako desať rokov, a to i v prípade, že nežijú v spoločnej domácnosti.
Novela zároveň definuje, že dieťaťom sa na účely ošetrovania rozumie nielen vlastné dieťa, ale aj osvojené dieťa a také, ktoré bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Vo štvrtok (28. 3.) ráno poslanci otvoria tému Istanbulského dohovoru. Koaličná SNS prišla s tým, že ho treba odmietnuť a ratifikáciu zastaviť. “Žiadame vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila,” povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška.
Podľa SNS sú problémy v terminológii dohovoru a Ústavy SR. “Tá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú zakotvené v dohovore,” doplnil Paška s tým, že slovenská ústava definuje manželstvo muža a ženy a nie partnerstvo pre rovnaké páry.
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) k tomu v stredu povedal, že Istanbulský dohovor nie je na programe dňa. Zdôraznil, že gro toho, o čom dohovor hovorí, už slovenská legislatíva rieši. “Slovenská republika už gro požiadaviek, ktoré od nás žiadajú, vyriešila,” odkázal minister.
 
Príspevok OĽaNO chce zrovnoprávniť nároky príslušníkov silových zložiek počas OČR zobrazený najskôr Hlavné správy.