OĽaNO chce funkčnejšie preukazovanie pôvodu majetku

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Sfunkčnenie preukazovania pôvodu majetku v občianskoprávnom konaní je cieľom návrhu novely zákona, ktorý na rokovanie NR SR predložili opoziční poslanci Veronika Remišová a Gábor Grendel (obaja OĽaNO). Tvrdia totiž, že súčasná právna úprava je nefunkčná aj z dôvodu, že sa dá ľahko obísť.
Na snímke poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová

Ich novela zakotvuje princíp, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z tzv. neobvyklých obchodných operácií, ktoré sú v našej legislatíve presne definované v právnej úprave boja proti praniu špinavých peňazí.
Za týmto účelom sa v návrhu definujú pojmy. O nelegálny príjem má ísť aj vtedy, ak je odôvodnené predpokladať, že bol získaný konaním porovnateľným s legalizáciou príjmu z trestnej činnosti. “Treba zároveň uviesť, že orgánom, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o tom, či majetok bol nadobudnutý z nelegálnych príjmov, je súd na návrh prokurátora,” upozornili Remišová a Grendel.
Ich návrhom sa mení aj Trestný zákon tak, že ak je osoba vinná zo spáchania závažných zločinov, napr. trestného činu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti či falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, je povinná preukázať, ktorý svoj majetok získala z legálnych príjmov. Ak by toto dôkazné bremeno neuniesla, majetok by mohol byť postihnutý trestom prepadnutia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)