Bratislava 1. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Strany SaS a OľaNO zvolali v utorok tlačovú konferenciu, na ktorej kritizovali postoj ministerky Lubyovej a strany SNS k Slovenskej akadémii vied a chcú situáciu riešiť. Tvrdia, že súčasná vláda to robí zle, namiesto pomoci hádže vede pod nohy polená, a že oni to budú robiť lepšie.

Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS)

Predsedníčka poslaneckého klubu OľaNO Veronika Remišová, tieňový minister školstva, vedy, výskumu a športu OľaNO Miroslav Sopko a za stranu SaS ich tímlíder pre školstvo Branislav Gröhling informovali na tlačovej konferencii o tom, že vzhľadom na situáciu v Slovenskej akadémii vied chcú zvolať mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Opoziční poslanci majú v najbližšom čase začať so zbieraním podpisov na jeho mimoriadne zvolanie.
Slovenská akadémia vied v súčasnosti prechádza dôležitým procesom transformácie a má sa zmeniť na verejnú výskumnú inštitúciu. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vedené ministerkou Martinou Lubyovou (nominantka SNS) však podľa strán SaS a OľaNO, namiesto toho, aby tento proces uľahčovalo, tak ho byrokraticky komplikuje a kladie vedcom polená pod nohy a ohrozuje samotný chod tejto inštitúcie, ktorá je podľa prieskumu najdôveryhodnejšou na Slovensku.
Jadro sporu má byť v tom, že ministerka školstva nechce ústavy SAV zaregistrovať skôr, ako jej dodajú vnútorné predpisy. OľaNO a SaS však tvrdia, že podľa nezávislej analýzy vnútorné predpisy nie sú podmienkou registrácie a SAV ich objektívne nemôže doložiť pred vznikom verejných výskumných inštitúcií. „Domnievam sa, že skutočným dôvodom sporu nie sú administratívne problémy, ale snahy SNS vyšachovať súčasné vedenie SAV a nahradiť ho svojimi ľuďmi. Ministerstvo začalo boj o slovíčka a je vidieť, že sú ochotní donútiť SAV existovať v núdzovom režime,“ tvrdí Gröhling.
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martina Lubyová na tieto obvinenia povedala, že nie je pravda, že by SAV dodala v zákonom stanovenom termíne do 31. mája všetky dokumenty potrebné na registráciu jej organizácií do registra VVI, a neplatí ani to, že rezort školstva žiada od SAV dokumenty nad rámec zákona. Problém právneho vákua, ktorý v SAV vznikol, sa podľa ministerky rieši.
„Snažili sme sa SAV pomôcť preklenúť toto vákuum, školský výbor predložil novelu zákona o SAV, ktorá to mala riešiť tak, aby organizácie, ktoré nestihnú dodať dokumenty, mohli fungovať ďalej. Prezident Andrej Kiska však zákon vrátil a musíme to teraz spoločne so SAV riešiť,“ uviedla Lubyová a dodala, že stále je možnosť, aby sa jednotlivé ústavy SAV, ktoré majú dokumentáciu v poriadku, registrovali postupne.“
 
Hlavné správy položili tieňovému ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu strany OľaNO Miroslavovi Sopkovi otázku, ako by s vedou a výskumom naložila jeho strana, keby sa dostala k moci.
Spomínali ste, že Slovensko má na vedu vyhradených len 0,8 percenta z rozpočtu, kým európsky priemer je nad dvomi percentami. Máte nejakú konkrétnu predstavu ako by ste riešili tento stav, keby ste sa dostali do vlády?
Miroslav Sopko: „Ja som na toto reagoval už v apríli. Už vtedy nás pani ministerka Lubyová všetkých zarazila tvrdením, že dávame do vedy dosť. Potom prišli konkrétne čísla a porovnania. Ak opomenieme fakt, že dávame zo všetkých krajín V4 percentuálne najmenej, jednou z dôležitých vecí je nielen zvýšiť financovanie, ale zaviesť aj komplexnú vzdelávaciu politiku a komplexnú politiku podpory vedy a schém, ktoré chceme vo vede podporovať. Máme sa orientovať na špičkovú vedu a špičkový výskum. Už tu boli spomínané kauzy o eurofondoch. Nemôže sa stať, že nám špičkový výskum v oblasti uhlíkových vlákien odíde do zahraničia len preto, že nám nebolo pridelených nejakých 10 miliónov eur. Máme obrovské možnosti, máme šikovných vedcov, ktorí potrebujú komplexnú podporu. Zatiaľ sme nezaznamenali zo strany SNS ani súčasnej vládnej koalície, čo chcú vlastne so slovenskou vedou a výskumom urobiť. Čiže potrebujeme znova vytvoriť komplexnú odbornú politiku na podporu vedy a výskumu a rozprávať sa o tom v rámci celého politického spektra.“
OľaNO teda sľubuje, že ak sa dostane do vlády, nielen že zlepší jej financovanie a nedopustí žiadne kauzy s eurofondmi, ale pojme vedu a výskum komplexne a odborne.
Ivan Lehotský
 
Príspevok OĽaNO a SaS tvrdia, že ministerka hádže Slovenskej akadémii vied pod nohy polená, a že je to súčasť snahy vymeniť vedenie SAV zobrazený najskôr Hlavné správy.