Bratislava 2. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Aj októbrové výsledky potvrdili trend klesajúceho zisku bánk na Slovensku. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), desaťmesačný zisk predstavoval 558,9 mil. eur pri medziročnom poklese o 2,5 %

Na snímke finančný analytik Marián Búlik

„Aj keď sa tempo medziročného poklesu oproti septembru znížilo o polovicu, nič sa nemení na dlhodobom poklese ziskovosti,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli v desiatich mesiacoch o 2,4 % na 1,444 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií, naopak, stúpli o 2,1 % na 506,4 mil. eur.

Realisticky možno podľa Búlika očakávať, že pokles úrokových marží, ktorý je hlavnou príčinou znižovania zisku, sa vzhľadom na razantný prepad hypotekárnych úrokov v októbri ešte zrýchli. Navyše, dlhodobo môže ziskovosť tlačiť dole aj očakávaný pokles úverovania po januári 2020. „Doteraz banky aj pri klesajúcich maržiach držali v ziskovosti rastúce objemy úverov. Aj keď v decembri sa očakáva opätovné prepisovanie rekordov v objeme nových úverov kvôli predzásobeniu pred novými obmedzeniami v úverovaní od januára 2020, tento impulz bude pravdepodobne iba dočasný. Pokles úrokových marží nedokáže spomaliť ani postupný nárast poplatkov,“ myslí si Búlik.

Pri predchádzajúcich správach o finančnej stabilite Národná banka Slovenska vždy konštatovala, že ziskovosť bánk je u nás stabilná a je na veľmi dobrej úrovni, čo už neplatí. Trend sa otočil. V porovnaní s krajinami zo strednej a východnej časti EÚ je ziskovosť bánk na Slovensku podľa národnej banky pomerne nízka. Dostala sa medzi najhoršie v rámci nášho regiónu, pričom ešte do roku 2016 patril slovenský bankový sektor k najziskovejším v regióne.

Podľa Búlika je veľmi zlou správou zdvojnásobenie bankového odvodu od budúceho roka. Predpokladá sa, že odvod v novej výške ukrojí bankám až 40 % celkového zisku. Vyšší odvod podľa Búlika zásadne zníži ziskovosť bankového sektora a ohrozí finančnú stabilitu bánk. To si myslí aj Národná banka Slovenska, či Slovenská banková asociácia. „Pri nižšej ziskovosti a návratnosti kapitálu klesne atraktivita slovenských bánk z pohľadu ich materských skupín, čo sa logicky prejaví v nižších investíciách a rozvoji. Vylúčiť nemožno ani odchod niektorých bánk z trhu alebo ich zlučovanie, čo zredukuje konkurenciu na trhu,“ dodal Búlik.

Bankový sektor by sa mal podľa Národnej banky Slovenska oslobodiť od bankového odvodu. Doteraz bola daná jasná schéma, za akých podmienok budú banky odvod platiť a dokedy. Pre stabilitu nie je podľa centrálnej banky dobré, že sa počíta s dlhodobým odvodom, resp. jeho predĺžením na neurčito. Avšak Ministerstvo financií SR je presvedčené o tom, že ani takýto odvod nemôže narušiť stabilitu finančného systému.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj