Praha 23. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook T. Okamura)
 
Svetové slniečkarstvo rozohralo geniálnu šachovú partiu. Najprv ponúklo Marakešskú dohodu a keďže tá prakticky stroskotala, navrhlo ďalší dokument – Globálny pakt OSN, ktorý sa na Marakešského „brata“ podobá ako vajce vajcu. A v tomto prípade sa ho podarilo presadit drvivou väčšinou hlasov. Proti bolo iba Maďarsko, USA a ešte iba zopár štátov. Namiesto jedného „nezáväzneho“ dokumentu slniečkari presadili ďalší…

Ilustračné foto

Niektorí politici a odborníci však odhálili tento „kartový trik“. Poukázali na to, že svetová verejnost a obyvatelia mnohých krajín boli podvedení a oklamaní. Ani oni však nevedia vysvetlit neuveriteľný fakt. To, že isté vonkajšie sily chcú zničiť a pochovať európsku civilizáciu, nie je velkým prekvapením. Ale ako vysvetliť skutočnosť, že vlády mnohých krajín presadzujú fakticky „celoeurópsku samovraždu“? Vlastnoručne si kopú hrob…
Na podobnú zradcovskú politiku domácej vlády upozornil český poslanec Tomio Okamura, ktorý na svojej facebookovej stránke nešetril tvrdou kritikou na adresu vlády Andreja Babiša. Podčiarkol, že jeho strana SPD bude aj naďalej bojovať o bezpečnosť, slobodu a suverenitu svojej krajiny.
„Premiér Andrej Babiš sa snaží zahrať do autu, že jeho vláda podporila Globálny pakt OSN o utečencoch. Minister zahraničia Petříček potvrdil, že Česká republika hlasovala za globálny pakt o utečencoch na základe uznesenia vlády, kde majú väčšinu ministri za hnutie ANO. Plnú zodpovednosť teda nesie Andrej Babiš,“ vyhlasuje Tomio Okamura.
„Kladný výsledok hlasovania na Valnom zhromaždení OSN následne okomentoval Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi: „Je to najväčšia snaha o široké zdieľanie zodpovednosti za utečencov, ktorej som za 34 rokov práce s utečencami svedkom.“ Proti prijatiu paktu hlasovalo Maďarsko a USA. Hnutie SPD samozrejme odmieta ako Globálny pakt o utečencoch, tak i Globálny pakt o migrácii,“ zdôraznil český poslanec.
„Pozrieme sa na niektoré zaujímavé pasáže z tejto, podľa Babiša, „nezáväznej správy“. Pakt o utečencoch, ktorý vláda Andreja Babiša podporila, otvára priestor pre ďalšiu migráciu,  konkrétne zahrňuje mechanizmy pre účinnejšiu, predvídateľnejšiu a spravodlivejšiu medzinárodnú reakciu na situáciu vyznačujúcu sa veľkým množstvom utečencov. Navrhuje  medzinárodné rozširovanie podpory a aktivácie opatrení pre spravodlivejšie a predvídateľnejšie zdieľanie záťaže a zodpovednosti,“ vysvetľuje.
„Pakt umožňuje i rozšírený prístup k presídleniu a ďalším riešeniam v tretích krajinách. Tento pakt navyše stavia návratnú politiku iba na základe dobrovoľných repatriácií, a to i pre krajiny  pôvodu utečencov. A v neposlednom rade tento pakt zohľadňuje na margo pohybu migrantov otázky genderu, veku a různorodosti,“ dodáva.
„Na základe paktu sa zriadi Podporná skupina pre azylové kapacity (Asylum Capacity Support Group), ktorá bude poskytovať pomoc národným orgánom s cieľom posilniť jednotlivé aspekty ich azylových systémov, aby bola zaistená ich spravodlivosť, účinnosť, adaptabilita a integrita. Dokument ďalej obsahuje vypracovanie  trojročnej stratégie rozširovania prístupu k presídleniu a zlepšeniu dostupnosti a predvídateľnosti doplnkových spôsobov prijímania v tretích krajinách,“ píše Tomio Okamura.
„Stále vám tento dokument, ktorý obhajuje Andrej Babiš, pripadá tak nevinný a „nezáväzný“? Nám nie, preto sa poslanci SPD pokúšajú zozbierať podpisy pre mimoriadnu schôdzu  Poslaneckej snemovne k tejto téme. Tiež preto, že ANO, ČSSD a strany tzv. „demokratického bloku“ vetovali, aby sa o tomto bodu jednalo. Tieto spolupáchatelia, ktorí podporili pakt o utečencoch, si navzájom kryjú chrbát. My za SPD budeme naďalej bojovať o bezpečnosť, slobodu a suverenitu Českej republiky,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru český poslanec Tomio Okamura.
 

 
Eugen Rusnák
 
Príspevok Okamura: Pakt o utečencoch otvára priestor pre ďalšiu migráciu zobrazený najskôr Hlavné správy.