Bratislava 9. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Sina Schuldt)

Predstavitelia organizácie na schôdzke v Japonsku signalizovali, že colná vojna medzi USA a Čínou je hlavným dôvodom na obavy.

Na snímke francúzsky minister financií Bruno Le Maire

Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk krajín G20 ukončili schôdzku tejto organizácie v Japonsku sľubom, že použijú všetky nástroje na ochranu globálneho ekonomického rastu pred narušeniami vyplývajúcimi z napätia v obchodných vzťahoch a v ďalších oblastiach. Predstavitelia G20 v spoločnom vyhlásení v nedeľu uviedli, že riziká prameniace z napätia v obchode a v geopolitickej oblasti sa “zintenzívňujú”. Nespomenuli priamo colnú vojnu medzi USA a Čínou, hoci naznačili, že je hlavným dôvodom na obavy.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyzval Čínu a USA, aby riešili svoje spory na pôde Svetovej obchodnej organizácie a uviedol, že “iba v multilaterálnom rámci môžeme nájsť dlhodobé riešenia pre terajšie napätia v obchodnej oblasti.” “Základná hrozba pramení z pokračovania napätia v obchode,” uviedla výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová a dodala, že podľa odhadu fondu by clá mohli v roku 2020 znížiť globálny hrubý domáci produkt o 0,5 percenta.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj