Jakarta 13. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Muhammed Muheisen)
 
Indonézska polícia zadržala pôrodnú asistentku, potenciálneho kupcu, mladú ženu a muža, ktorí údajne spravovali účet na Instagrame, kde predávali deti

Ilustračné foto

Ako informuje The Guardian, podľa hovorcu policajného oddelenia vo východnej Jáve Fransa Barunga Mangeru istý 29-ročný muž zo Sidoarjo spravoval účet a 22-ročná žena zo Surabaya tam mala 11-mesačné dieťa na predaj za 15 miliónov rupií (cca 850 eur). Všetci štyria, spolu so 66-ročnou pôrodnou asistentkou z Bali a 36-ročným potenciálnym kupcom, čelia maximálnemu trestu väzby 15 rokov podľa indonézskych zákonov o ochrane detí.
Polícia ihneď zablokovala plánovanú transakciu a zadržala tiež prehlásenie o adopcii, hotovosť a mobilné telefóny, ktoré obsahovali správy o plánovanom predaji.
Účet Instagramu obsahoval niekoľko fotografií žien v maskách spolu s inými anonymnými fotografiami. Propagoval predaj pre “prospech rodiny” a ako riešenie rodinných problémov v rámci poradenstva či “konzultácií”, a to najmä pre mladé, slobodné a tehotné ženy, čo býva sociálne tabu v prevažne moslimskej Indonézii.
Podľa Daily Mail, účet na Instagrame vystupoval ako “inštitút sociálnej starostlivosti o rodinu” s heslom “Pomáhame skryť niekoho pred potupou.” Mal niečo viac ako 700 sympatizantov a bol aktívny už viac ako rok.
Boli tam aj príbehy žien, ktoré sa rozhodli ponúknuť svoje nenarodené deti z finančných dôvodov, ako napríklad tehotná žena z indonézskeho mesta Banjarmasin.
Najnovší príspevok z 15. septembra obsahoval zrnitú čiernobielu fotografiu malého jednomesačného chlapca s označením “C86” z moslimskej centrálnej Jávy.
Pod každým príspevkom bolo kontaktné číslo, vek, lokalita, odkiaľ pochádza a náboženská príslušnosť. V žiadnom z príspevkov sa ale o predaji dieťaťa výslovne nehovorilo. Deti nemali mená, ale len písmenové a číselné označenie. Majitelia stránky žiadajú ženy, ktoré chcú predať svoje deti, aby sa s nimi stretli. Podľa policajného hovorcu Mangeru boli predané najmenej tri deti.
 
Príspevok Ohavný obchod s deťmi cez Instagram zobrazený najskôr Hlavné správy.