Bratislava 31. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Oficiálnou víťazkou druhého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii

Na snímke víťazka 2. kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová

Čaputovú volilo 1.056.582 voličov, Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752.403 voličov. Volebná účasť dosiahla 41,79 percenta, čo je 1.847.417 voličov. Oproti prvému kolu bola účasť nižšia, vtedy prišlo hlasovať 2.158.859 voličov, čo je 48,74 percenta hlasov.
Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volili prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaná jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová.
Žijeme v dobe, keď ľudia neveria politikom. Výzvou pre mňa je nesklamať. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedla nová prezidentka SR Zuzana Čaputová. To, že získala podporu 58,4 percenta hlasov zúčastnených voličov, berie ako záväzok. “Cítim obrovskú pokoru, no na druhej strane aj zodpovednosť,” dodala Čaputová. Jej protikandidát Maroš Šefčovič získal zatiaľ podľa neoficiálnych výsledkov 41,59 percenta hlasov
Do inaugurácie, ktorá bude 15. júna, chce relaxovať, no čas využije aj na prípravu na funkciu. “Chcem sa spoznať s ľuďmi z orgánov verejnej moci. Budem si pripravovať pôdu na to, aby som mohla naplno vykonávať funkciu prezidentky,” uviedla a dodala, že na prvú zahraničnú cestu pôjde do Českej republiky, aby dodržala tradíciu.
 
Čaputová sa chce stretnúť s lídrami politických strán. Podľa jej slov sa stretne aj s predsedom Ľudovej strany Našej Slovensko Marianom Kotlebom, ak urobí určité ústupky. “Rešpektujem voličov tejto strany. Je to dôsledok situácie na Slovensku. Rada sa s nimi stretnem, aby odstúpili od nejakých vyhlásení, napríklad čo sa týka historických faktov,” dodala.
 
 
 
Príspevok Oficiálne: Čaputová bude prezidentkou SR, volebná komisia potvrdila výsledky. “Ľudia neveria politikom, výzva je nesklamať” zobrazený najskôr Hlavné správy.