Berlín 2. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrej Galica)

Tzv. účet za brexit je jedným z hlavných sporných bodov v rozhovoroch medzi Londýnom a Bruselom
Aj po plánovanom vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie v roku 2019 má Londýn podľa Európskej komisie záväzok prevádzať financie do Bruselu, a to až do roku 2023.
Na snímke komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger

“Európska únia očakáva, že sa Briti budú kedysi daných prísľubov držať,” uviedol komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger pre nadchádzajúce vydanie nemeckých novín Welt am Sonntag. “Musia naplniť svoje finančné záväzky v plnom rozsahu do konca roku 2020 a až do roku 2023 vykonávať platby Európskej únii,” citovala ho dnes agentúra DPA.
Tzv. účet za brexit je jedným z hlavných sporných bodov v rozhovoroch medzi Londýnom a Bruselom. Podľa odhadov EÚ by mohlo ísť o vysokú dvojmiestnu miliardovú sumu. Hlavný vyjednávač Únie Michel Barnier sa vo štvrtok po skončení tretieho kola rokovaní v Bruseli sťažoval, že Británia už po brexite nechce dodržiavať niektoré záväzky prevzaté prostredníctvom EÚ.
Oettinger zdôraznil, že Spojené kráľovstvo sa zaviazalo do roku 2020 financovať časť z celkových príjmov rozpočtu EÚ. Stanovené to je v tzv. viacročnom finančnom rámci na obdobie rokov 2014 až 2020. “O tomto stanovení sa rozhodlo jednohlasne a so súhlasom britskej vlády za (premiéra) Davida Camerona v roku 2013,” uviedol komisár a dodal, že ide o právne záväznú normu, ktorá tvorí napríklad v oblasti štrukturálnej a agrárnej politiky základ pre plánovanie pre milióny poľnohospodárov a obcí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.