Praha 21. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)

V Česku dnes druhým dňom pokračujú voľby do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR. Volebné miestnosti sa otvorili o 8.00 hod., hlasovanie sa skončí o 14.00 hod.
Ilustračné foto

Premiér Bohuslav Sobotka po desiatej hodine v meste Slavkov u Brna odovzdal hlas svojej strane ČSSD. Podľa neho môže silná ČSSD tlačiť na rast miezd, dôchodkov, obhajovať záujmy rodín a garantovať dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz.
Po premiérovi odvolili aj dvaja prezidentskí kandidáti – Michal Horáček v meste Roudnice nad Labem a Jiří Drahoš v pražskej štvrti Lysolaje.
Premiér vyhlásil, že jediným úspechom preňho bude, ak zvíťazí sociálna demokracia. “Spravil som pre to maximum. Iba sociálna demokracia môže naďalej garantovať sociálny štát,” uviedol Sobotka. Podľa neho sú tieto voľby dôležité pre proeurópsku politiku Česka, ako aj pre to, či krajina zostane súčasťou NATO.
Polícia v piatok večer v Chomutove zadržala predsedu republikánskej strany Miroslava Sládka a ďalšieho kandidáta tejto strany do Poslaneckej snemovne Tomáša Fraňka. Sládek mal údajne v tomto meste robiť kampaň, ktorá je však volebným zákonom už zakázaná, uvádzajú Novinky.cz.
“Chomutovská polícia odvliekla pána predsedu Miroslava Sládka a Tomáša Fraňka, ktorý je tiež naším kandidátom, z ulice Mostecká v Chomutove na stanicu s tým, že robia propagáciu strany. Prišlo pre nich deväť policajných áut,” uviedol podpredseda strany Karel Fleischer.
O 14.00 h sa začnú sčítavať všetky hlasy vhodené do volebných urien. Po sčítaní výsledkov čakajú strany rokovania o novom politickom usporiadaní Poslaneckej snemovne.
Prezident ČR Miloš Zeman avizoval, že zasadnutie novozvolenej Snemovne zvolá s využitím maximálnej tridsaťdňovej lehoty, ktorú mu umožňuje ústava. Prial by si, aby bol dostatok času na diskusiu nielen na tému predsedu, ale aj celého predsedníctva dolnej komory. Poslanci by sa mali prvýkrát zísť v pondelok 20. novembra.
Prezident tiež plánuje, že po 28. októbri sa zíde postupne s vedením všetkých parlamentných strán, aby sa zoznámil s ich predstavami o povolebnom scenári.