Soul 12. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Baek Sung-ryul/Yonhap via AP)

Bývalá juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje opustila dnes prezidentský palác (tzv. Modrý dom) po tom, ako jej odvolanie v súvislosti s korupčným škandálom v piatok s konečnou platnosťou potvrdil ústavný súd

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje.

Juhokórejská televízia zverejnila zábery automobilovej kolóny prezidentky Pak Kun-hje smerujúcej do jej súkromného domu v južnej časti Soulu. Pred touto nehnuteľnosťou sa dnes očakávajúc príchod prezidentky zhromaždili stovky policajtov, novinárov a podporovateľov tejto političky.

Už v priebehu dneška tam robotníci prinášali zariadenie domácnosti ako televíziu, pračku či posteľ.

Juhokórejský parlament odhlasoval vlani 9. decembra dočasné odvolanie prezidentky na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou dôverníčkou Čche Son-sil, aby vylákali peniaze od najväčších spoločností krajiny. Pak Kun-hje mala pritom svojej dôverníčke protizákonne dovoliť z ústrania manipulovať vládnymi záležitosťami.

V súlade s juhokórejskými zákonmi musel impeachment prezidenta – návrh zbaviť ho úradu – s konečnou platnosťou potvrdiť alebo odmietnuť ústavný súd.

Predčasné prezidentské voľby by sa tak v Kórejskej republike mohli konať 9. mája.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.