Bogota 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Wil Riera)

Bývalá generálna prokurátorka Venezuely, ktorú začiatkom augusta odvolalo z funkcie novozvolené ústavodarné zhromaždenie, ušla spoločne s manželom do Kolumbie.
Agentúra DPA o tom informovala v noci na dnes s odvolaním sa na vyhlásenie kolumbijského imigračného úradu.
Na snímke Luisa Ortegová Díazová

Exprokurátorka Luisa Ortegová-Díazová a jej manžel, zákonodarca Germán Ferrer, podľa zverejnených údajov pricestovali v piatok do kolumbijskej Bogoty súkromným lietadlom z ostrova Aruba. Stalo sa tak deň po tom, ako venezuelský najvyšší súd nariadil zadržanie Ferrera pre údajnú príslušnosť k skupine vydieračov.
Ortegová-Díazová i Ferrer dlhé roky vychádzali s venezuelskou vládou socialistov, teraz však obaja patria k ostrým kritikom prezidenta Nicolása Madura.
Napätie vo Venezuele opäť eskaluje od 30. júla, keď sa konali voľby do tzv. ústavodarného zhromaždenia. Kontroverzný orgán vybavený rozsiahlymi právomocami, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, sa prvýkrát zišiel 4. augusta. Následne odvolal z funkcie Ortegovú-Díazovú, ktorá požadovala anulovanie výsledkov volieb pre podozrenie z manipulácií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.