Odvody za poistencov štátu sa dočasne nezvýšia

Bratislava 15. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Odvody za poistencov štátu sa dočasne nezvýšia. Opoziční poslanci z OĽaNO-NOVA navrhovali v novele zákona o zdravotnom poistení zvýšiť sadzbu poistného za poistencov štátu z 3,78 na 7,56 percenta vymeriavacieho základu posledné dva mesiace v roku. Chceli takto dofinancovať rezort, ako aj pomôcť štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).
Na snímke šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Kočan

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upozorňuje na potrebu dofinancovania dlhodobo. “Rezort zdravotníctva pripravuje riešenie spolu s rezortom financií, vzájomne rokovania intenzívne pokračujú. MZ SR záleží na tom, aby bolo v systéme dostatok peňazí a robíme maximum pre to, aby sa podarilo dostať do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti toľko financií, koľko potrebuje na pokrytie reálnych potrieb,” povedala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Rezort tiež zdôrazňuje, že sa urobili kroky k maximálnej transparentnosti v nakladaní s verejnými financiami. V štátnych nemocniciach sa zriadili dozorné orgány a rady riaditeľov. Nemocnice prešli na nové podmienky centrálneho obstarávania, ktoré majú zamedziť predražovaniu zákaziek.
“Zavádzanie transparentných a efektívnych opatrení je pre ministerstvo zdravotníctva základnou podmienkou ďalšieho kvalitatívneho fungovania v rezorte tak pre pacientov, ako aj pre zdravotníckych pracovníkov,” doplnila Eliášová.
Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) už avizoval, že štát v tomto roku zdravotníctvo dofinancuje. Potvrdil to v máji v rozhovore pre Hospodárske noviny. O konkrétnej sume sa zatiaľ nehovorí. Ministerstvo zdravotníctva najprv hovorilo o potrebe 150 miliónov eur. Šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) však nedávno informoval, že aj v tomto roku sú vyššie príjmy od ekonomicky aktívnych osôb, ako sa predpokladalo, zatiaľ asi o 70 miliónov eur. Dofinancovanie má preto prebehnúť až po septembrovej daňovej prognóze. Viac peňazí pre sektor žiadajú neštátne nemocnice, zamestnávatelia, ambulantný sektor aj pacienti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)