Bagrám 17. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)
 
České špeciálne sily zabili v Afganistane jedného z organizátorov augustového útoku, pri ktorom zahynuli traja českí vojaci, a ďalšieho zajali 

Na snímke traja českí vojaci, ktorí zahynuli pri augustovom útoku v Afganistane.

“Nikto nebude beztrestne zabíjať českých vojakov v Afganistane,” nechal sa v auguste počuť náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky Aleš Opata po tom, ako neďaleko leteckej základne Bagrám stráženou českou jednotkou sa pred 6-člennou hliadkou odpálil samovražedný útočník, čím dvoch Afgancov a jedného Američana vážne zranil a traja českí vojaci zahynuli, konkrétne rotmajster Martin Marcin a desiatnici Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.
Ako ďalej píšu Lidové noviny, “na slová šéfa českej armády rýchlo došlo”, pretože cez spravodajské informácie od aliančných spojencov sa vypátral pohyb asistujúcich teroristov pri útoku. Úlohou zaútočiť na nich a zneškodniť bola poverená 601. skupina špeciálnych síl generála Moravca z Prostějova, čo potvrdili tri na sebe nezávislé zdroje.
Získať bližšie podrobnosti o celej operácii od predstaviteľov českej vlády, generálneho štábu a americkej ambasády v Prahe je prakticky nemožné. “My koaličné operácie špeciálnych síl nekomentujeme,” vyhlásil minister obrany Lubomír Metnar (ANO) podľa agentúry ČTK a k jeho slovám sa pridal aj náčelník generálneho štábu Aleš Opata.
Premiér Andrej Babiš totiž nariadil prísne mlčanie o supertajnej misii, navyše o akciách špeciálnych síl spravidla neinformujú ani iné krajiny. Vie sa len, že “šlo o pomerne rozsiahlu operáciu a pri misii bol jeden páchateľ usmrtený a ďalší zajatý”.
Trom českým padlým vojakom z Afganistanu udelí štátne vyznamenanie in memoriam prezident Miloš Zeman ako vrchný veliteľ ozbrojených síl práve v deň 28. októbra pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československej republiky .
Armáda im ešte v auguste po prevezení ich tiel domov do Česka pripravila pohreb s vojenskými poctami a posmrtne boli povýšení do hodnosti štábnych práporčíkov. Ich velitelia uviedli, že svojím postupom zabránili ešte väčšej tragédii a vyšším stratám na životoch.
Vojaci z Českej republiky do leta pôsobili na afganskej základni Bagrám a v Kábule. Mohlo tam byť vyslaných až 250 vojakov, navyše v júni Snemovňa schválila ďalších 140 vojakov. Mali byť v provinciách Lógar, kde by špeciálna jednotka cvičila afganskú políciu, a v provincii Herát by pomáhali s výcvikom afganských vojakov, a tu mali pôsobiť práve prostejovské špeciálne sily.
 
Príspevok Odveta českých vojakov za životy ich kolegov: Afganskí útočníci zneškodnení zobrazený najskôr Hlavné správy.