Vlotho/Bielefeld 7. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Bernd Thissen)
 
Známu nemeckú popieračku holokaustu Ursulu Haverbeckovú – označovanú tamojšími médiami za “nacistickú babku”, ktorá nenastúpila v stanovenom termíne na výkon trestu, zadržala v jej bydlisku v meste Vlotho na východe Vestfálska nemecká polícia a prepravila ju do väzenského zariadenia v Bielefelde-Senne, kam sa mala dostaviť už 2. mája.

Na snímke 89-ročná popieračka holokaustu Ursula Haverbecková

Informáciu priniesla v pondelok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na policajné zdroje a príslušnú prokuratúru vo Verdene.
Opakovane odsúdenú Haverbeckovú uznal krajinský súd vo Verdene na sklonku augusta minulého roka za vinnú z trestného činu štvania proti národu v ôsmich prípadoch a odsúdil ju na dvojročný trest odňatia slobody nepodmienečne. Trest potvrdil na sklonku novembra 2017 i odvolací súd v Detmolde. Dôvodom boli jej príspevky v neonacistickom plátku Stimme des Reiches (Hlas ríše), v ktorých popierala holokaust.
Podľa názoru jej právnych zástupcov sú výroky popierajúce existenciu vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a hovoriace o tom, že sa tam nachádzal iba pracovný tábor nacistov, kryté právom na slobodu prejavu.
Vo februári rozsudok z posledného procesu s Haverbeckovou, ktorá vo farbách strany Pravica kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019, nadobudol právoplatnosť. Predchádzalo tomu neúspešné odvolanie popieračky holokaustu na vrchnom krajinskom súde v Celle. Odsúdená žena však aj tak v stanovenom termíne nenastúpila do výkonu trestu, takže ju tam museli prepraviť príslušníci polície.
 
Príspevok Odsúdenú popieračku holokaustu v Nemecku zadržala a dopravila do väznice polícia zobrazený najskôr Hlavné správy.