Jeruzalem 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner)

Bývalého izraelského prezidenta Mošeho Kacava dnes predčasne prepustili z väzenia, v ktorom si odpykáva sedemročný trest za znásilnenie. Za mrežami strávil už päť rokov.

Na snímke bývalý izraelský prezident Moše KacavNa snímke bývalý izraelský prezident Moše Kacav

Sedemdesiatjedenročný Exprezident uspel až so svojou treťou žiadosťou o odpustenie zvyšku trestu. Brány väznice Maasijahu v strednom Izraeli dnes opustil spoločne so svojou manželkou Gilou a ďalšími členmi rodiny.

Odtiaľ zamieril autom do svojho domu v Kirjat Malachi na juhu Izraela. Tam ho, rovnako ako pred väznicou, vítali desiatky jeho priaznivcov s kyticami kvetov. Vyjadrenie médiám Kacav neposkytol.

Bývalého prezidenta podmienečne prepustili po odpykaní viac ako dvoch tretín vymeraného trestu. Príslušná komisia totiž v nedeľu dospela k záveru, že Kacav sa vo väzení polepšil. Prokuratúra sa voči tomuto rozhodnutiu neodvolala.

V rámci stanovených podmienok nesmie Kacav komunikovať s novinármi a musí denne dochádzať na lekcie Tóry. Nesmie tiež vykonávať zamestnanie, v ktorom by ako nadriadený šéfoval ženám.

Kacava obvinili z dvojnásobného znásilnenia svojej zamestnankyne, keď bol v druhej polovici 90. rokov ministrom cestovného ruchu vo vláde Benjamina Netanjahua. Okrem toho mal sexuálne obťažovať svojich podriadených v čase, keď v rokoch 2000-2007 pôsobil ako prezident. Neskôr z pozície hlavy štátu práve pre sexuálne škandály odstúpil.

Kacav na súde odmietol všetky obvinenia a trval na tom, že sa stal obeťou “lynču” žalobcov a médií; svoje obete obvinil z očierňovania. Funkcia izraelského prezidenta je do značnej miery reprezentatívna, zvyčajne sú do nej volené nadstranícke osobnosti s vysokým morálnym kreditom. Kacava ako hlavu štátu vystriedal laureát Nobelovej ceny za mier Šimon Peres.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.