Moskva 24. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)
 
Odstúpenie Spojených štátov od dohody o jadrových zbraniach, ktorá existuje od čias bývalého Sovietskeho zväzu, by bolo “extrémne nebezpečné” a slúžilo by na vyvolanie nových pretekov v zbrojení. Vyhlásil to v stredu Kremeľ, ktorý citovala agentúra DPA

Na snímke Dmitrij Peskov

“Ide o extrémne nebezpečný zámer. Je to vlastne vyhlásenie pretekov v zbrojení so zámerom zvýšiť potenciál výzbroje,” uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.
Washington hodlá jednostranne odstúpiť od dohody o likvidácii striel stredného doletu schopných niesť jadrové hlavice (INF) na základe obvinení, že ju Rusko porušilo svojím vývojom taktického raketového systému OTR-21 Točka.
Moskva obvinenia odmieta s tým, že tento systém nebol testovaný v rámci zakázaného doletu. Dohoda zakazuje strely odpaľované zo zeme, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov. Americký prezident Donald Trump vlani oznámil, že USA od tejto dohody, podpísanej v roku 1987 medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, odstúpia.
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton, ktorý začiatkom týždňa navštívil Moskvu, kde s ruským vedením rokoval o postupe americkej vlády, označil predmetnú dohodu za “zastaranú, porušovanú a ignorovanú ďalšími krajinami”.
Čína, Severná Kórea a Irán spravili “veľmi podstatný posun” v oblasti vývoja rakiet stredného doletu schopných niesť jadrové hlavice, povedal novinárom Bolton po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Zatiaľ čo zmienená trojica krajín má s USA napäté vzťahy, ich vzťahy s Ruskom sú relatívne priateľské. Rusko obvinilo NATO z možného porušenia tejto dohody zriadením protiraketového štítu v Rumunsku. Moskva tvrdí, že daný systém dokáže kedykoľvek odpáliť raketu s jadrovou hlavicou.
 
Príspevok Odstúpenie USA od dohody INF je “extrémne nebezpečné”, tvrdí Moskva zobrazený najskôr Hlavné správy.