Banská Bystrica 8. marca 2017 (/HSP/Foto: screenshot Strana Moderného Slovenska Facebook)

Strany sa chcú o post župana Banskobystrického samosprávneho kraja spojiť, aby nevyhral terajší župan a predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko, Marián Kotleba. Do boja o kreslo župana BBSK sa však zapojí aj ďalší politik. Kandidatúru oznámil bývalý podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni, ktorý je aktuálne predsedom Strany Moderného Slovenska.

Na snímke Milan Urbáni

Urbáni sa prihovára k občanom prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Vo svojom úvodnom videu presvedčia občanov BBSK, aby volili práve jeho. Sľubuje prácu, zmenu na školách či v zdravotníctve. Urbáni sa netají tým, že by chcel obnoviť priemysel, ktorý kedysi v Banskobystrickom kraji prekvital.

„Tento kraj je takisto rôznorodý práve svojou štruktúrou, čo sa týka národností, náboženstva, kultúrno-sociálnej rôznorodosti a preto je aj veľmi zložitý po stránke riadenia kraja a po stránke hospodárskej,“ povedal okrem iného vo svojom videu. Taktiež spomenul aj rómsku populáciu v BBSK, podotkol že väčšina Rómov je v BBSK nezamestnaná.

„Je tu veľká skupina rómskej populácie z občanov nášho kraja, ktorá je vo väčšine nezamestnaná, ale nie je to len rómska populácia. Je tu strašne veľa iných občanov, ktorí sú nezamestnaní, strácajú pracovné návyky,“ zdôraznil Urbáni.

Jeho vstupný príhovor má aktuálne cez 13 000 zhliadnutí a občania sa ho začali pýtať množstvo otázok, na tie sa pokúsil odpovedať vo svojom najnovšom videu. Tam sa však nevenoval len spomínaným otázkam, ale rozprával prevažne o celoštátnych problémoch, a plánoch Strany Moderného Slovenska, ktorej je predsedom.

“Zlyhal socializmus a podla mňa zlyháva aj kapitalizmus. Preto naša strana chce vytvoriť novú spoločnosť, v ktorej budú rozhodovať občania cez elektronickej referendum, cez SMSky radiť politikom, v referendách o vážnych otázkach v štáte,” hovorí Urbáni vo svojom videu.

Samuel Poništ