Bratislava 4. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Vážený pán veľvyslanec,

Na snímke veľvyslanec Spojených štátov amerických v SR Adam Sterling

povedali ste, že alternatívni novinári podkopávajú demokratické zriadenie. Svojím spôsobom máte pravdu: my naozaj chceme podkopať tento systém, ktorý si hovorí „demokratický“, ale v skutočnosti nemá s demokraciou nič spoločné – a namiesto neho chceme naozajstnú demokraciu, čiže vládu ľudu. My naozaj chceme podkopať vládu malej skupinky ľudí, ktorá si pravidlá uspôsobila tak, že cez peniaze a zradcov ovláda všetky sféry života a z demokracie ponechala len možnosť ísť raz za pár rokov k urne a hodiť do nej lístok s menom človeka, ktorého nepoznáme a vôbec netušíme, kto je jeho pán.
Vážený pán veľvyslanec, nám naozaj ide o to, aby sme podkopali systém, kde korupcia je prvým zo zákonov. Nám už nejde iba o to, aby sme odhalili zlodeja, ktorý ak pôjde sedieť, bude okamžite nahradený iným zlodejom, pretože systém je nastavený tak, že sa to zákonite musí stať. Nás už nebaví stále dokola si pri voľbách vyberať medzi modrou a červenou, aby sme o štyri roky so sklamaním a nechuťou volili radšej tú druhú možnosť, pričom aj modrí aj červení majú obojok od toho istého pána.
Vážený pán veľvyslanec, my naozaj chceme podkopať skutočnosť, že naša krajina je riadená diaľkovo cez škrtiaci obojok finančného systému a ekonomického objatia zahraničných korporácií, mimovládne a iné korupčné organizácie, či kontrolované mainstreamové médiá. My chceme, aby v tejto krajine vládli ľudia, ktorí tu žijú. Toto my považujeme za demokraciu a budeme robiť všetko preto, aby sme ju dosiahli.
A že sa to Vám nepáči, je Vaša osobná vec. Samotný fakt, že si dovoľujete kritizovať ľudí, ktorí v médiách reprezentujú nemalú časť obyvateľstva, svedčí o tom, že Vy, hoci máte plné ústa demokracie, o nej v skutočnosti nič neviete. A navyše ani neviete, čo znamená byť diplomat, pretože arogantné strkanie nos do vecí krajiny, v ktorej ste iba hosťom a nie jej guvernérom, nemá s rolou diplomata nič spoločné.
Ivan Lehotský, alternatívny žurnalista
 
Príspevok Odpoveď americkému veľvyslancovi od alternatívneho novinára zobrazený najskôr Hlavné správy.