Paríž 25. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová štyri mesiace pred prezidentskými voľbami predbehla v rebríčku popularity svojho hlavného súpera v boji o kreslo hlavy francúzskeho štátu, bývalého premiéra Françoisa  Fillona.

Na snímke Marine Le PenováNa snímke Marine Le Penová

Noviny Journal du Dimanche informovali, že Le Penová obsadila 37. miesto medzi najpopulárnejšími ľuďmi vo Francúzsku, zatiaľ čo Fillon skončil na 42. mieste. Journal du Dimanche dvakrát do roka uverejňuje jeden z najznámejších rebríčkov popularity vo Francúzsku. Popri politikoch sa v rebríčku objavujú aj predstavitelia kultúry, športovci a ďalšie známe osobnosti. Slovákov zrejme prekvapí, že najpopulárnejším Francúzom je podľa Journal du Dimanche v súčasnosti černošský herec Omar Sy, syn Senegalčana a Mauretánky.

Dve kolá prezidentských volieb sa majú vo Francúzsku konať 23. apríla a 7. mája 2017. Očakáva sa, že vo finále sa stretnú práve Marine Le Penová a François Fillon, čo mnohí komentátori hodnotia ako súboj priateľa a ešte väčšieho priateľa Vladimira Putina. Predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová sľubuje, že ak sa stane prezidentkou Francúzska, zasadí sa za uskutočnenie hlasovania o odchode Francúzska z EÚ, teda za takzvaný  frexit.  Le Penová presviedča Francúzov o potrebe urýchlene odísť z EÚ natoľko rázne, že dokonca sľúbila podať demisiu, ak by Francúzi napriek tomu, čo sa v EÚ deje a kam smeruje, v plebiscite podporili zotrvanie svojej krajiny v tomto zväze.

Le Penová pred  časom v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z EÚ, ktorý už zľudovel pod názvom brexit, povedala, že výsledok britského referenda nespôsobil “nijakú krízu”:  “Ani žiaden dážď kobyliek, ani cunami neudreli na Britániu, ani burza sa nezrútila…, zaznelo len pár nenávistných vyhlásení, došlo k reorganizácii britského politického života.”

Proti referendu ako takému začal vo Francúzsku brojiť bývalý europoslanec za zelených Daniel Cohn-Bendit.  Cohn-Bendit v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter uviedol, že “treba prestať hovoriť, že národ má vždy pravdu. Keď národ volí krajnú pravicu, nemá pravdu, aj keď je to národ.“

Na Slovensku proti ľudovému hlasovaniu po  statočnom maďarskom plebiscite proti nanucovaniu imigrantov prednedávnom vystúpil predseda SNS Andrej Danko, keď povedal, že referendum sa podľa neho ukazuje ako neefektívny inštitút v našich zemepisných šírkach, desiatky miliónov eur sa vraj dajú vždy vynaložiť efektívnejšie. Danko si myslí, že keby sa podobný plebiscit konal na Slovensku, boli by to vyhodené peniaze: „Je potrebné vnímať nálady obyvateľov, ale netreba to politicky siliť.“

Iba jedna, zato v popularite zjavne neustále rastúca, parlamentná politická strana na Slovensku, ĽSNS,  sa snaží o vypísanie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ a navyše aj z NATO. Keďže podľa jedného z prieskumov uskutočnených ešte pred predvianočným berlínskym masakrom stúpol za niekoľko mesiacov podiel odporcov EÚ na Slovensku z 22% na 34%, možno na základe skúseností predpokladať, že vystúpenie z EÚ by napriek „mainstreamovému“ hobľovaniu mozgov v skutočnosti mohla podporiť už aj nadpolovičná väčšina hlasujúcich Slovákov.

Vladimír Mohorita