Washington 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

Novozvolený americký prezident Donald Trump chce za nového ministra zdravotníctva vymenovať 62-ročného Toma Pricea, ktorý je kritikom kontroverznej reformy zdravotného poistenia známej ako Obamacare

Informovali o tom v noci nadnes denníky New York Times a Washington Post s odvolaním sa na predstaviteľa Republikánskej strany s tým, že Trump toto svoje rozhodnutie oficiálne oznámi v priebehu dneška.

Tom Price Tom Price

Price je vyštudovaným ortopedickým chirurgom a šesťnásobným kongresmanom za štát Georgia; podobne ako Trump je ostrým kritikom reformy zdravotníctva odchádzajúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu.

Počas predvolebnej kampane Trump vyhlásil, že ako hlava štátu zruší dôležité zákony a nahradí ich inými, čo sa týka aj Obamacare. Zákon z roku 2010 meniaci dobrovoľné zdravotné poistenie na povinné označil za katastrofu.

“Keď 8. novembra vyhráme a zvolíme si republikánsky Kongres, budeme okamžite schopní zrušiť a nahradiť Obamacare. Musíme to urobiť. Požiadam Kongres o zvolanie mimoriadneho zasadnutia. Bude to pre mňa veľká pocta, a tiež pre vás, pre celú krajinu. Obamacare treba nahradiť. A my to urobíme a urobíme to veľmi, veľmi rýchlo. Je to katastrofa,” vyhlásil Trump začiatkom novembra na predvolebnom mítingu v štáte Pensylvánia.

Po svojom zvolení však čiastočne zmenil rétoriku a v jednom rozhovore povedal, že zvažuje ponechať aspoň časť tejto legislatívy.

S nomináciou Pricea už na Twitteri vyslovil súhlas Trumpov poradca Newt Gingrich, podľa ktorého je kongresman tou správnou osobou na presadenie zrušenia Obamacare v zákonodarnom zbore.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.