Londýn 8. júna 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alastair Grant)

Mayová prišla podľa predbežných výsledkov o parlamentnú väčšinu
Podľa odhadov britských volebných výsledkov, zverejnených televíziami po skončení dnešného hlasovania o 22. h miestneho času (23.00 SELČ), získala Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej v 650-člennej Dolnej snemovni iba 314 parlamentných kresiel a prišla tak o väčšinu. Doteraz mala 331 kresiel a Mayová voľby pred mesiacom vyhlásila, aby posilnila ich parlamentnú väčšinu pred rokovaniami o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie.
Na snímke premiérka Theresa Mayová

Opozičná Labouristická strana bude mať podľa odhadov volebných výsledkov v Dolnej snemovni 266 kresiel, Liberálni demokrati 14 a Škótska národná strana (SNP) 34, čo v jej prípade znamená tiež výrazný neúspech. Strana nezávislosti spojeného kráľovstva (UKIP) sa do parlamentu nedostala.
Jednoduchú väčšinu kresiel predstavuje číslo 326. Ak sa odhady (exit polls), založené na prieskume medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných stredísk potvrdia, je to katastrofa pre Mayovú.
Prieskum uskutočnilo konzorcium britských vysielacích staníc a je považovaný za spoľahlivý indikátor, hoci nie presný, pravdepodobného výsledku.
Začalo sa zratúvanie hlasov, prvé výsledky sa očakávajú v skorých ranných hodinách.
Volebná účasť by podľa očakávaní mala dosiahnuť približne dve tretiny zo 47 miliónov oprávnených voličov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.