Košice 16. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Od soboty 16. februára nastávajú zmeny v platenom parkovaní v Košiciach. Platiť začína novela všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o platenom parkovaní

Ilustračné foto

Ako informoval Miroslav Sambor z Magistrátu mesta Košice, mesto sa začiatkom roka stalo namiesto spoločnosti EEI prevádzkovateľom parkovacieho systému. Koncom januára schválilo mestské zastupiteľstvo zmenu súvisiaceho VZN.
Do schválených zmien v nariadení mesta k platenému parkovaniu boli zapracované aj niektoré pripomienky verejnosti. Tie podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka zlepšia nielen komfort, ale znížením niektorých cien potešia aj peňaženky majiteľov áut. Medzi najdôležitejšie úpravy patrí zrušenie 20-percentnej prirážky za parkovné prostredníctvom SMS na čísle 2200 a jej zosúladenie so sumou, ktorá sa platí za parkovanie pri platbe v hotovosti alebo prostredníctvom QR kódu, resp. webovej aplikácie. V novom VZN o parkovaní je okrem iného zahrnuté aj parkovanie motoriek a štvorkoliek. Ak napríklad zaparkuje viac motocyklov na jednom parkovacom mieste, stačí ak parkovné bude mať zaplatené len jedna motorka. „Ospravedlňujem sa všetkým motoristom za problémy, ktoré nastali od začiatku roka po prevzatí parkovacieho systému mestom Košice. Museli sme dodržať právnu postupnosť krokov, navyše viaceré problémy vznikli z toho, že EEI aj naďalej odmieta poskytnúť mestu databázu užívateľov rezidentských parkovacích kariet. Z nášho pohľadu je najdôležitejšie, že parkovanie v Košiciach opäť patrí mestu a peniaze z neho zostanú v Košiciach. Týmto dávam záväzok, že o použití každého jedného takto získaného eura budeme informovať verejnosť,“ skonštatoval primátor Košíc.
Aktuálna novela VZN je prvou čiastkovou zmenou nariadenia, ktorú v septembri 2018 schválilo ešte predchádzajúce vedenie mesta. Nedávno schválené zmeny majú vyriešiť viaceré nedostatky, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe. Mestský poslanec a splnomocnenec mesta Košice pre parkovanie Henrich Burdiga zdôrazňuje, že v zmenách sa ešte bude pokračovať.„Aj ja vnímam potrebu komplexnejších zmien. Chceme vyhovieť obyvateľom ako aj petícii vyše 17-tisícov Košičanov. Po vyhodnotení názorov obyvateľov mestských častí i odborníkov pripravíme veľkú novelu VZN, ktorá bude zahŕňať okrem iného aj zníženie ceny prvej rezidentskej karty. Určite sa chceme pozorne zaoberať všetkými doručenými podnetmi, pričom však musíme mať stále na zreteli ochranu rezidentov. Ako sme deklarovali, parkovanie nemá byť biznis, ale služba mesta občanom,“ uviedol Burdiga.
 
Príspevok Oddnes nastávajú v Košiciach zmeny v platenom parkovaní zobrazený najskôr Hlavné správy.