Dajr az-Zaur 22. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Gabriel Chaim)

Arabsko-kurdské oddiely Arama demokratických síl (SDF) podporované koalíciou na čele s USA vyhlásili, že nastolili plnú kontrolu nad ropným ložiskom Al Omar v provincii Dajr az-Zaur.
Ilustračné foto

Na portáli SDF sa tiež hovorí, že sa sily “sýrskeho režimu nachádzajú tri kilometre od ložiska”.
Hlavný zástupca sýrskej plynovej spoločnosti v Dajr az-Zaur Amin Hamid oznámil predtým RIA Novosti, že vyše 80% ropných zdrojov v provincii Dajr az-Zaur je aj naďalej pod kontrolou teroristickej fronty Islamský štát. Poznamenal, že jediné polia v provincii Dajr az-Zaur, ktoré kontroluje sýrska armáda a spojenecké sily, je ropné pole At-topí. IS dobyla ropné a plynové polia v Dajr az-Zaur v apríli 2014.
Za “rozhodujúci prelom” v boji proti Islamskému štátu (IS) označil americký prezident Donald Trump oslobodenie sýrskeho mesta Rakka od tejto teroristickej organizácie, informovala agentúra DPA.
“Porážka IS v Rakke predstavuje rozhodujúci prelom v našej celosvetovej kampani na porážku IS a jeho skazenej ideológie,” uviedol v sobotu Trump vo vyhlásení.
“S oslobodením hlavného mesta IS a prevažnej väčšiny jeho územia sa blíži koniec kalifátu IS,” konštatoval prezident USA. Dodal, že Spojené štáty čoskoro prejdú do novej fázy podpory miestnych síl a deeskalácie násilia, aby sa zabránilo návratu teroristických skupín.
Spojenými štátmi podporované sýrske jednotky v piatok oficiálne oznámili víťazstvo nad IS v bývalom hlavnom meste jeho kalifátu – v meste Rakka.
V Rakke sa už nenachádzajú nijakí islamistickí extrémisti, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF). Tí súčasne oficiálne odovzdali správu nad mestom do rúk rady zloženej z miestnych úradníkov a kmeňových vodcov.
Pád Rakky je veľkou porážkou pre IS, ktorý od vlaňajšieho roku prišiel o podstatnú časť územia ovládnutého v roku 2014. Rakky sa IS zmocnil v januári 2014 a následne toto mesto zmenil na baštu svojho kalifátu, kde uplatňoval striktný výklad moslimského zákonníka.
Vyhlásenie USA, Francúzska a Nemecka o neodkladnom vyčlenení peňažných prostriedkov sýrskej Rakke po opakovaných odmietnutiach poskytnúť humanitárnu pomoc Sýrii vyvolala u ruského ministerstva obrany otázky, vyhlásil hovorca MO RF, generálmajor Igor Konašenkov.
“Rakka sa ešte nespamätala z bombardovania medzinárodnej koalície a z Washingtonu, Paríža a Berlína zazneli vyhlásenia vysokých predstaviteľov o neodkladnom vyčlenení desiatok miliónov dolárov a eur pre Rakku. Tieto milióny majú byť údajne vydané na obnovenie mierového života v meste. Túto humanitu by sme mali uvítať. Lenže existujú otázky,” cituje Konašenkova RIA Novosti.
Zdôraznil, že sa Moskva viackrát obrátila na Západ so žiadosťou o vyslanie humanitárnej pomoci Sýrčanom postihnutým vojnou, avšak vo Washingtone, Londýne, Berlíne a Paríži to zakaždým odmietli.
Konašenkov zastáva názor, že sa tento úspech na Západe s poskytnutím finančnej pomoci Rakke vysvetľuje snahou “čo možno najrýchlejšie zamiesť stopy po barbarskom bombardovaní letectvom USA a koalície, ktoré pochovalo v troskách Rakky tisíce civilistov “osvobozovaných” od ISIS.”