Moskva 31. december 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Maxim Blinov/Sputnik, Kremlin)

Aj tento rok bol bohatý na kvetnaté výroky ruského prezidenta o situácii vo svete: Putin hovoril o USA, citoval amerického prezidenta a vyjadril sa k prostitútkam.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Čítajte mi z pier
V marci na medzinárodnom fóre Arktída – územie dialógu Putin dostal otázku o ruskom zásahu do amerických volieb. Ruský prezident vyzval, aby mu “čítali z pier”. “Raz sa Reagana spýtali podľa mňa na dane a prezident, keď sa obracal k Američanom, povedal, čítajte mi z pier: ,No’,” povedal Putin.

“To je nuda, dievčatá”
V apríli tohto roku Putina požiadali, aby sa vyjadril k obvineniam vznášaným voči Rusku a Sýrii kvôli použitiu chemických zbraní proti sýrskemu ľudu. Ruský prezident dal prednosť citátu dvoch sovietskych spisovateľov Ilfa a Petrova. Keď hovoril o situácii v Sýrii, Putin zdôraznil, že “sa to veľmi podobá udalostiam z roku 2003, kedy predstavitelia Spojených štátov v Bezpečnostnej rade (OSN) ukazovali údajné chemické zbrane objavené v Iraku”.
“Potom začala kampaň v Iraku a skončilo to zničením krajiny, rastom hrozby terorizmu a objavením ISIL na medzinárodnej scéne – nič viac, nič menej. A partneri im opäť prikyvujú. V tejto súvislosti si spomínam na našich vynikajúcich spisovateľov Ilfa a Petrova. Chce sa mi povedať: To je nuda, dievčatá. Už sme to všetko videli, sledovali,” zdôraznil ruský prezident.

Morský anjel
Na zasadnutí opatrovníckej rady Ruskej geografickej spoločnosti Putin počul, ako morskí anjeli požierajú morských čertov. “To, čím sa zaoberám, budem sa musieť bližšie zoznámiť s výsledkami vašej práce … Musíme sa neustále otáčať, aby nás nikto nezožral. Pozrieť sa na to, čo sa deje v prírode, je veľmi užitočné,” povedal Putin.

Med a uhorky
Putin vždy so záujmom hovorí o tradičnom ruskom pohostení. Na stretnutí so zástupcami verejných organizácií Novgorodskej oblasti hlave štátu povedali o podniku, ktorý je najväčším ruským výrobcom medu, džemu a bylinného čaju. “A medíku nám dnes nedali?” Spýtal sa Putin. Posťažovali sa mu však, že im nič nedovolili vziať so sebou.
Za niekoľko týždňov už v Jaroslavskej oblasti na stretnutí so zástupcami podnikateľskej komunity sa Putin zaujímal o uhorky a nielen o ne … Hlave štátu povedali o tradičnom vjatském remesle – o výrobe slaných uhoriek. “Solíte ich? Dávate ich do vody?”spýtal sa Putin.” Určite. V tzv. uhorkových jamách, priviezol som,” uistili prezidenta. Ten sa ihneď zo srandy spýtal: “K uhorkám už nič nemáte?” Zo sály nato vykríkli, že kolegovia majú všetko.

O Trumpovi a prostitútkach
Počas rozhovoru so zástupcami tlače sa Putin vyjadril k zverejneniu dokumentu americkými médiami, v ktorom sa hovorilo o tom, že nejakí “ruskí agenti” údajne majú kompromitujúce materiál na Trumpa. Okrem iného v ňom stálo, že si Trump údajne počas svojej návštevy Moskvy pozval do hotela prostitútky.
“Trump, keď pred niekoľkými rokmi prišiel do Moskvy, ani si nepamätám kedy, predsa nebol žiadnym politikom. Dokonca sme ani nevedeli o jeho politických ambíciách. Proste podnikateľ, jeden z bohatých ľudí Ameriky. Čo potom si niekto myslí, že u nás tajnej služby behajú za každým americkým miliardárom? Samozrejme že nie. Je to jednoducho nezmysel. Trump sem priletel a hneď bežal na schôdzku s ruskými prostitútkami. Ide po prvé o dospelého človeka a po druhé tento človek už mnoho rokov organizuje súťaže krásy a je v styku s tými najkrajšími ženami na svete. Viete, ťažko si dokážem predstaviť, že by bežal do hotela, aby sa stretol s našimi dievčatami so zníženou sociálnou zodpovednosťou. Ale tí, ktorí si objednávajú tieto falzifikáty, ktorí ich šíria proti zvolenému americkému prezidentovi, falšujú ich a využívajú ich v politickom boji, sú horší ako prostitútky. Oni vôbec nemajú žiadne morálne zábrany,” vyhlásil Putin novinárom.