Bratislava 18. apríla 2018 (HSP/Foto:Branislav Račko)
 
Bezpečnostný analytik Milan Žitný sa domnieva, že ohlásenie odstúpenia policajného prezidenta Tibora Gašpara môže spôsobiť neistotu a vnútorné boje v slovenskej polícii. V rozhovore pre denník Pravda Žitný povedal, že odchod Tibora Gašpara by mohol upokojiť účastníkov protivládnych protestov. “Uvidíme, čo sa bude ďalej diať, môžu pokračovať ďalšie „bombičky“. Ale keďže sa vytrvalo žiadala hlava policajného prezidenta, dôvod prečo ďalej pokračovať v demonštráciách, sa prakticky skončí,” uviedol.

Na snímke prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar

Organizátori akcií Za slušné Slovensko požadovali odvolanie Gašpara najmä v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Bezpečnostný analytik tvrdí, že zmena na čele polície nebude mať efekt na samotné vyšetrovanie. “Ulica používa emócie a tie zatemňujú rozum. Nehľadajme nejaké rácio v tom, že sa volá po odvolaní policajného prezidenta v súvislosti s vraždou novinára a jeho partnerky,” pokračoval Žitný.
Situáciu v polícii pred zmenou jej vedenia opísal Žitný ako “veľmi nepríjemnú”. “Každý potrebuje mať nejakú istotu. Policajti vedia, že politici a verejnosť brutálnym spôsobom zasahujú do ich sveta. To nie je dobré. Môže to priniesť neistotu v ich radoch, voluntarizmus, ambície nejakých funkcionárov, aby sa oni predrali hore po politických linkách.”
Kandidátmi na post ministra vnútra sú bývalý šéf SIS Ján Valko a rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, ale hovorí sa aj o Viktorovi Stromčekovi. Najhorúcejším kandidátom na uvoľnený post ministra vnútra sa momentálne zdá byť súčasná štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková. Tá bola podľa médii kandidátkou aj na post ministra vnútra v čase rekonštrukcie Ficovej vlády. Nakoniec bol ale post ponúknutý Jozefovi Rážovi, neskôr Tomášovi Druckerovi. Saková sa s najväčšou pravdepodobnosťou okamžite stane terčom útokov protestujúcich a po jej hlave budú volať opoziční politici a manipulovať ľudí znova na ulicu. Niektorí analytici si myslia, že vo funkcii nevydrží ani tri týždne.
 
Opoziční novinári už začínajú volať po ďalšej krvi v radoch polície

Viacerí opoziční novinári začali aj po oznámení odchodu Tibora Gašpara zo svojej funkcie prichádzať s novými požiadavkami. Matúš Kostolný z Dennika N uviedol že “nový šéf policajtov len bude pokračovať v tom, čo doteraz robil tento generál, je to výsmech, a nie riešenie,” uviedol. “Prezident policajtov je symbol, ale vymeniť iba jeho nestačí. Pod ním slúžia ľudia, ktorí sa minimálne podieľali na jeho spôsobe napĺňania hesla: pomáhať a chrániť.”
Dag Daniš z Aktualít dodáva, že je potrebné sa zbaviť aj ďalších funkcionárov. Spomína najmä Roberta Krajmera šéfa protikorupčnej jednotky NAKA (ktorý už oznámil odchod z funkcie), riaditeľa NAKA Petra Hraška, súčasného šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. Uvádza tiež, že je potrebné preverovať aktivity podnikateľa Norberta Bödöra, ktorý má viaceré prepojenia na policajných predstaviteľov a pravidelne získava lukratívne štátne zákazky.
 
Príspevok Odchod Gašpara vyvolá neistotu v radoch polície. Začínajú sa pretriasať prvé mená na uvoľnený post ministra vnútra. Opoziční novinári už volajú po ďalšej krvi zobrazený najskôr Hlavné správy.