Bratislava 17. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) nesúhlasí s nerovnomernými koeficientami pre minimálne mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov. Takisto odmieta aj rozoštvávanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach

Na snímke šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA)Monika Kavecká

Združenie to uviedlo v tlačovej správe. OZ SaPA informovalo, že 10-percentné zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov sa stane realitou od 1. januára 2019. “Po dlhoročných snahách a aktivitách OZ SaPA tak konečne prichádza k zvýšeniu odmien aj v našom sektore, avšak koeficienty nie sú nastavené rovnomerne a spravodlivo,” konštatovalo združenie.
Napriek námietkam združenia vyjadreným ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej je podľa OZ SaPA pri zvyšovaní miezd vzdelanie sestier a pôrodných asistentiek dehonestované, sesterský stav je degradovaný a sestry diskriminované voči niektorým iným zdravotníckym povolaniam.
Praktická sestra so strednou školou, čiže nedávno premenovaný zdravotnícky asistent, a so špecializáciou bude mať podľa odsúhlaseného rozdelenia vyšší koeficient pre minimálne mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov ako zdravotná sestra s bakalárskym či dokonca magisterským titulom bez špecializácie či bez certifikátu. Pritom podľa združenia je rozdiel v príprave na výkon týchto dvoch povolaní až 2 430 hodín v prospech sestry.
“Pýtali sme sa pani ministerky, či sa jej to zdá byť v poriadku. Odpovedala v duchu, že sa snažila každému pridať spravodlivo 10 %. To však nie je pravda, pretože napr. zdravotníckym záchranárom bol koeficient zvýšený až o 29,6 %, sanitárom o 15,78 % a zubným technikom o 18,67 % až 22,07 %,” uviedla Monika Kavecká, predsedníčka OZ SaPA.
“Všetci si zaslúžime spravodlivé a vyššie mzdy, no nespravodlivé koeficienty nás len rozoštvávajú, čo odmietame. Otázkou je už len to, či sa to deje cielene, alebo je to spôsobené neodbornosťou,” uzatvorila Kavecká.
 
Príspevok Odborového združenia sestier nesúhlasí s koeficientami pre minimálne mzdové nároky zdravotníkov zobrazený najskôr Hlavné správy.