Viedeň 13. októbra 2018 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Rodiny s jedným dieťaťom boli ešte nie tak dávno považované aj u nás za neobvyklý prípad a jedináčikovia boli ľutovaní. Teraz je to žiaľ bežné
Rakúsky špecialisty na rodinný život, Wolfgang Mazal, varoval pred negatívnymi dôsledkami rodín s jedným dieťaťom. Čo sa týka názorv z Ázie, Mazal  povedal – “že jedno dieťa je tam považované za nebezpečenstvo pre starostlivosť o rodičov v starobe”. Platí to najmä vtedy, keď sa tomu dieťaťu niečo stane. “Jedináčikovia, ktorí majú dnes starých rodičov, znášajú plnú váhu zodpovednosti za starostlivosť o nich.”

Ilustračné foto

Ale aj pre samotného potomka nemusí byť model jedináčika nevyhnutne výhodný. “Možno by im vôbec neuškodilo,  ak by sa v detstve stretávali s konkurenciou už doma. Číňania volajú svoje malé deti malí princovia. Hovoria, že sú od malička učení vedieť sa presadiť” – vysvetlil vedúci rakúskeho Inštitútu pre výskum rodiny.
Čína do roku 2015 protežovala takzvanú „politiku jedného dieťaťa“. Existuje obava, že sa táto generácia môže o svojich rodičov v starobe horšie starať, či dokonca nadhodiť aj tému eutanázie.
V Rakúsku a v Nemecku dominuje rodina s jedným dieťaťom. Podľa sčítania ľudu z roku 2011, uvádza federálny štatistický úrad vo Wiesbadene, má 52,5 percent rodín v Nemecku jedno dieťa. Naproti tomu dve deti sa v roku 2011 nachádzali vo viac ako tretine všetkých rodinných domácností (35,9%). 9,1% rodín malo tri, 1,8% malo štyri deti.
Wolfgang Mazal (54), je ženatý, má tri deti, je profesorom práva na Viedenskej univerzite a riaditeľom Inštitútu pre výskum rodiny, ktorý pravidelne radí politickým orgánom.
Ivan Bartoň
 
Príspevok Odborník varuje pred negatívnymi dôsledkami rodín majúcich len jedno dieťa zobrazený najskôr Hlavné správy.