Washington/Rijád 17. septembra 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali) 

Známy komentátor medzinárodných vzťahov Finian Cunningham v komentári pre portál RT odhaľuje americké diplomatické a vojenské zlyhanie v súvislosti s kauzou víkendových útokov na ťažobnú infraštruktúru Saudskej Arábie, ktoré okrem iného spôsobili výkyvy na svetových trhoch s ropou

Ilustračné foto

Ničivý útok na ropný priemysel Saudskej Arábie podľa Cunninghama viedol k množstvu obvinení zo strany amerických predstaviteľov, ktorí sa zhodujú, že za vojenskou akciou je Irán. “Dôvod takéhoto ukazovania prstom je jednoduchý: ide o obrovské zlyhanie Washingtonu v ochrane saudskoarabského spojenca”.

Trumpova administratíva podľa neho musí ukazovať na Irán v súvislosti za posledný vojenský útok na Saudskú Arábiu, pretože uznať, že jemenskí povstalci zrealizovali tak odvážny útok na srdce ropného kráľovstva, by bolo priznaním americkej neprimeranosti.

Saudská Arábia minulý rok vynaložila miliardy dolárov na nákup amerických protiraketových obranných systémov Patriot a údajne aj na najmodernejšiu radarovú technológiu z dielne Pentagonu. Ak jemenskí povstalci dokážu prepašovať bezpilotné bojové lietadlá na Saudské územie a ochromiť nimi výrobu ropy, malo by to pre amerických “ochrancov“ znamenať obrovské znepokojenie.

Cunningham upozorňuje, že americká ochrana Saudskej Arábie je základom ich historických vzťahov. Vývozy ropy zo Saudskej Arábie sú životne dôležité pre udržanie globálneho dolárového trhu s ropou, ktorý je zase rozhodujúci pre americkú hospodársku moc. Na oplátku sú USA povinné chrániť saudskoarabskú monarchiu, ktorá je tiež lukratívnym nákupcom zbraní v hodnote miliárd dolárov.

Podľa inštitútu Stockholm International Peace Research Institute má Saudská Arábia tretí najväčší vojenský rozpočet na svete za USA a Čínou. S ročnými výdavkami okolo 68 miliárd dolárov je svetovou jednotkou, pokiaľ ide o percentuálny podiel hrubého domáceho produktu (8,8%). Väčšina zbraní pritom pochádza zo Spojených štátov vrátane jednej z najčerstevejších akvizícii raketových systémov Patriot.

Napriek všetkému finančnému zabezpečeniu a najlepšej americkej vojenskej technológii sa ropné kráľovstvo stalo terčom vlny leteckých útokov na jej životne dôležitý ropný priemysel. Produkcia saudskej ropy v rafinérii Abqaiq, 330 km východne od hlavného mesta Rijád, klesla o 50 percent po tom, čo ju pohltili plamene po útokoch dronov. Navyše, jedno z najväčších saudských ropných polí v Khurais, tiež vo východnej provincii, bolo tiež čiastočne uzavreté.

Existujú však dôvodné podozrenia, že škoda je oveľa vážnejšia, ako pripúšťajú saudskí úradníci. Oprava týchto kľúčových priemyselných závodov môže trvať týždne.

Štátny tajomník USA Mike Pompeo priznal polovicu pravdy, keď vyhlásil, že “Irán odštartoval bezprecedentný útok na svetové dodávky energie“. Cunningham tvrdí, že áno, je to bezprecedentné, no Pompeo a ďalší americkí predstavitelia sa ale podľa neho dopúšťajú nesprávneho úsudku, keď obviňujú Irán.

Niektorí predstavitelia Trumpovej administratívy informovali americké médiá, že za obrovské plamene na saudských ropných zariadeniach sú zodpovedné “riadené strely“. Jeden z nich sa vyjadril anonymne, že “niet pochýb o tom, že za tým je Irán. Neexistuje žiadny iný podozrivý,“ uviedol.

V urýchlenom úsilí zdôvodniť obvinenia proti Iránu boli zverejnené satelitné snímky, ktoré ukazujú údajný dôsledok leteckého útoku na rafinériu Abqaiq. Americkí predstavitelia tvrdia, že lokalizácia výbuchov naznačuje, že zbrane boli použité nie z juhu z Jemenu, ale z Iránu alebo Iraku.

Dokonca aj New York Times vyjadrili pochybnosti o tomto tvrdení, pričom vo svojej správe noviny uviedli: “Satelitné snímky zverejnené v nedeľu sa nezdajú byť také zreteľné, ako naznačujú úradníci, pričom niektoré z nich ukazujú škodu na západnej strane zariadení, nie zo smeru Iránu alebo Iraku. “

Obvinenia Pompea a ďalších sú len špekuláciami namiesto odôvodnených tvrdení. Podľa Cunninghama je pozoruhodné, že prezident Donald Trump upustil od otvoreného obviňovania Iránu. Vo svojich vyhláseniach iba naznačoval túto možnosť. Ak si je Pompeo istý vo vine Iránu, prečo Trump nie? Prezident tiež uviedol dôležitú poznámku, keď povedal, že „čaká na overenie“ zo Saudskej Arábie „o tom, čo je podľa nej príčinou útoku.“ Ešte raz. Ak americkí vládni predstavitelia výslovne obviňujú Irán, tak prečo Trump hovorí, že chce “overenie“ Saudov?

Irán však jednoznačne odmietol tvrdenia, že sa na útoku podieľal, pričom uviedol, že vyhlásenia ministra zahraničia Pompeo boli „slepé“ a môžu spôsobiť rozpútanie konfliktu.

Irakský premiér Ádil Abdul Mahdí tiež odmietol tvrdenia, že pro-iránski šiitskí militanti mohli na realizáciu leteckých útokov použiť územie svojej krajiny.

Povstalci v Jemene vydali jednoznačné vyhlásenia, v ktorých tvrdia, že sú zodpovední za nálety na saudské ropné zariadenia. Špecifikovali dokonca, že zbraňami boli bezpilotné lietadlá a nie rakety, pričom s podrobne opísali, že bolo nasadených 10 bezpilotných vzdušných zariadení (UAV).

Aj americké médiá spočiatku uviedli, že útoky boli vykonávané dronmi z Jemenu. Agentúra Associated Press písala o sofistikovaných útokoch, pri ktorých boli bezpilotné lietadlá najskôr použité na deaktiváciu radarových systémov Patriot predtým, ako iné drony pristúpili k vykonaniu leteckých úderov.

Zdá sa preto, že americkí predstavitelia sa snažia zmeniť príbeh obviňovaním Iránu. Je to bezohľadné, pretože logickým dôsledkom by mohol byť vojenský útok proti Iránu, pred ktorým Teherán varoval a dodal, že je pripravený na vojnu.

Dôvodom obviňovania Iránu je podľa Cunninghama to, že jemenskí povstalci (ktorých Irán politicky podporuje) jednoducho nie sú schopní použiť bezpilotné lietadlá s takým dramatickým úspechom proti saudskému ropnému priemyslu. Páchateľom vraj preto musí byť Irán. Podľa USA má ísť o pokračovanie údajnej sabotáže Iránu proti ropným tankerom v Perzskom zálive začiatkom tohto leta.

Minulosť však ukazuje, že Husíovia sú viac ako schopní použiť balistické strely a rôzne drony prenikajúce na územie Saudskej Arábie. Povstalci používajú bezpilotné lietadlá od začiatku vojny, ktorú v marci 2015 začala koalícia Saudskej Arábie a SAE podporovaná Spojenými štátmi americkými.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj