Bratislava 25. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Opozičný poslanec a bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) prišiel počas víkendovej diskusnej relácie v televízii Markíza s tvrdením, že v rámci riešenia sporu medzi šéfom Smeru-SD Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom by mohli pomôcť nahrávky z odpočúvacích spravodajských systémov, ktoré by buď potvrdili alebo vyvrátili tvrdenia Kisku o údajnom vydieraní zo strany Fica v súvislosti s vymenovaním za sudcu, resp. predsedu Ústavného súdu SR.

Na snímke Ľubomír Galko (SaS)

Galko ako na slovo vzatý odborník na odpočúvanie navrhuje túto metódu využiť aj v najnovšom spore medzi prezidentom a bývalým premiérom. V minulosti počas ministrovania v rezorte obrany musel sám vysvetľovať podozrenia zo zneužívania Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v prospech SaS. Vo februári 2018 sa jeho kauza v parlamente nakoniec neprerokovala kvôli jeho vážnej zdravotnej diagnóze (viac v článku)
Poslanec SaS ďalej uviedol, že nemá vedomosť o existencii nahrávok Fica a Kisku, ale tvrdí, že teoreticky mohli vzniknúť pri vyšetrovaní daňovej trestnej činnosti firmy KTAG, v ktorej figuruje aj Andrej Kiska a ktorej konateľ bol pred týždňom obvinený.
“Áno, konateľ, alebo hocikto môže byť osoba spravodajského záujmu a vtedy sa môže stať, že keď na takéhoto človeka sú nasadené informačno-technické prostriedky, tak ten človek volá aj trebárs s prezidentom, alebo niekým iným. To sa môže stať,” vyhlásil Galko v telefonickom rozhovore pre televíziu Ta3.
Dodal, že prezident nemusel byť odpočúvaný priamo, ale “druhá strana” alebo “dvaja ľudia, ktorí majú môžno niečo s tou trestnou činnosťou”.
Galko tvrdí, že polícia by teraz mala takéto možnosti skúmať v súvislosti s tým, že prezident Kiska vyslovil obvinenia, že sa mu vyhrážali a že ho vydierali. “To znamená, že toto by sa malo teraz preverovať,” uviedol Ľubomír Galko.

Príspevok Odborník na odposluchy Ľubomír Galko navrhuje hľadať a použiť legálne nahrávky medzi Ficom a Kiskom, aby sa dokázalo vydieranie či vyhrážanie zobrazený najskôr Hlavné správy.