Praha 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-M. Spencer Green)
 

Portál Novinky.cz informoval o prieskume vedcov z Masarykovej univerzity. Výsledky ich výskumu svedčili o tom, že priemerná výška mladých mužov v republike sa každých desať rokov zvyšuje o centimeter. Portál uviedol, že dievčatá rastú tiež, nie však do výšky, ale do šírky

Ilustračné foto

Sputnik sa obrátil na doc. MUDr. Dalibora Pastuchu, Ph.D., MBA, detského a telovýchovného lekára, riaditeľa ReFit Clinic, aby sa vyjadril k výsledkom, ktoré poskytli jeho brnenskí kolegovia.
Prax lekára potvrdila, že zmieňovaný stav vecí je spojený nielen s tým, že dievčatá jedia viac sladkostí a pečiva, ale i s tým, že u chlapcov prevažuje väčšie množstvo pohybových aktivít, či už tých organizovaných v krúžkoch či voľnočasových.
Zatiaľčo dievčatá trávia čím ďalej viac času na sociálnych sieťach, na mobile či využívajú voľný čas k sledovaniu internetu.
„Myslím si, že rozdiel je v nedostatku pohybovej aktivity,” zdôraznil v tejto súvislosti Dalibor Pastucha.
Naviac poznamenal, že so zmieneným rozdielom môže súvisieť i skorší nástup puberty u dievčat, ktorý sa tiež medziročne posúva do mladšieho veku, s čím je spojené i skoršie užívanie antikoncepcie.
„Ten rast sa vlastne zastaví skôr, pretože po nástupe pravidelného menzesu už dievčatá nerastú tak veľmi, ako do tej doby. Takže s posunom menštruácie do mladších vekových kategórií sa ten rast do výšky skôr zpomaľuje,” vysvetlil situáciu riaditeľ kliniky.
V rozhovore bola zmienená i téma nadváhy, keďže týmto problémom trpí veľa ľudí, a to nielen v Českej republike.
Podľa Pastuchových slov je problém obezity celospoločensky podceňovaný, pretože rodičia, ale tiež praktickí detskí lekári, často túto problematiku neriešia včas.
„K nám sa tak čím ďalej tým častejšie dostávajú pacienti s tým najvyšším, tak zvaným morbídnym, stupňom obezity, čo znamená, že tam tá obezita je dosť nad percentilom 97. Nie je výnimkou, že máme napríklad jedenásťročné či dvanásťročné deti, ktoré vážia i 130 kg,” uviedol vo svojom komentári riaditeľ ReFit Clinic.
Podotkol, že tento problém sa rieši neskoro. Nie je tu dostatočná prevencia a deti nie sú odosielané do obvodných ambulancií včas, aby nedošlo k rozvoju tohto morbídneho typu obezity.
„Čím ďalej tým menej sa stretávame s tým, že by rodičia prichádzali sami alebo by tie dievčatá sami vyhľadávali nejakú pomoc,” vyjadril svoje znepokojenie doktor Pastucha.
Na záver riaditeľ kliniky upozornil na to, že populácii naozaj hrozí riziko vzniku obezity.
„Epidemiologicky situácia vyzerá zle, pretože pribúda práve detí s obezitou. Tento jav je výraznejší v dievčenskej populácii než v chlapčenskej, ale v dospelosti sa tie rozdiely stierajú. V podstate tam už potom nie je tak veľký rozdiel. Rozdiel je len v skupine adolescentov a je to kvôli športom,” poznamenal skúsený lekár.
Dalibor Pastucha bohužiaľ tiež potvrdil fakt, že jednou z typických príčin vzniku obezity u mladej generácie je väčší podiel pochúťok z fast foodu v ich jedálničku. Zároveň neexistujú náznaky toho, že by tento trend momentálne v krajine upadal, keďže veľa mladých ľudí stále dáva prednosť tomuto typu jedla.
 

Príspevok Odborník: Chlapci rastú do výšky, dievčatá do šírky. Dôvod? Málo pohybu a užívanie antikoncepcie zobrazený najskôr Hlavné správy.