Odborníčka na rodinné právo Daniela Kovářová: Ženám sme nahovorili, že majú rovnaké práva ako muži, ale nie je to pravda

Praha 24. mája 2018 (HSP/Foto: DK)
 
Na začiatku nemôžu vydržať čas jeden bez druhého, a potom po niekoľkých rokoch príde v niektorých manželstvách obdobie, kedy muž a žena nemôžu vydržať v jednej miestnosti bez toho, aby sa hádali. Čo je dôvodom, že manželia, ktorí stáli ruka v ruke v svadobný deň a s láskou si hľadeli do očí, dnes žiadajú rozvod a chcú byť čo najďalej od toho druhého?
Na naše otázky odpovedala česká špička v odbore rodinného práva JUDr. Daniela Kovářová, advokátka, spisovateľka, vysokoškolská učiteľka, moderátorka, komentátorka verejného diania, predsedníčka redakčnej rady odborného časopisu Rodinné listy, prezidentka Únie rodinných advokátov, Regionálna predstaviteľka Českej advokátskej komory pre Plzenský región a Právnik roka 2016 pre obor Rodinné právo

Na snímke Daniela Kovářová

 
V Českej republike patríte medzi popredných odborníkov na rodinné právo. V akom období roka ste zaznamenali najväčšie manželské nezhody? Aké problémy medzi manželmi v tomto období riešite?
Najviac klientov prichádza vždy v septembri po dovolenke a v januári po Vianociach. Zjavne nie sme zvyknutí zdržiavať sa spolu dlhší čas, navyše chvíle voľna s návštevami príbuzných a prejedaním spôsobujú väčšie stresy ako čokoľvek iné.
 
Čo je podľa vás dôvodom uvedených problémov medzi manželmi?
Najväčším problémom sú nesplniteľná očakávania. Na dovolenke si musíme oddýchnuť, počas Vianoc očakávame pokoj, ale reálne ide o stresové faktory. A ak vzťahy medzi manželmi nie sú pevné, ľahko ich dovolenka i sviatky rozkolíšu.
 

V českých médiách vyvolali vaše slová „ženám sme nahovorili, že majú rovnaké práva ako muži, ale nie je to pravda“ značnú odozvu. Následne ste svoje slová bližšie vysvetlili:  V domácnosti, vo vzťahoch a v manželstve má žena oveľa viac povinností ako muž a nesie za klapanie vzťahu aj väčšiu zodpovednosť. Prečo podľa vás ženy nechcú prijať túto mieru zodpovednosti a hrnú sa do kariérneho postupu, ktorý následne môže spôsobiť krach samotného manželstva?

Spoločenské vplyvy a verejné deklarácie nútia ženu, aby sa realizovala v práci a bola úprimná k partnerovi, ale neučia ju s mužmi rokovať, vyjednávať, ustupovať, a tak tieto súčasti komunikácie oslabujú. Rovnosť mužov a žien ešte neznamená, že spolu vedia jednať.
 
Čo je aktuálne najväčším dôvodom, že muži opúšťajú svoje manželky?
Muži na prekvapenie svoje ženy príliš neopúšťajú, len si odskakujú za inými ženami. Avšak manželky to ťažko znášajú (na rozdiel od doby minulej). Obvykle manžela vyhodia z domu a prinútia ho, aby za sebou spálil mosty. Všeobecne však platí, že muža do náručia iných žien vyháňajú kritické pripomienky, urážky, výčitky a nedostatok domáceho pokoja.
 
Prečo opúšťajú ženy svojich manželov?
Pretože sa zamilovali, alebo pretože nie sú spokojné. Majú pocit, že im manželský pokoj spadne do lona sám od seba, že ho netreba strastiplne budovať. A očakávajú dlhodobé šťastie, to je však nedosiahnuteľné, pretože šťastie je len chvíľkový stav.
 
Ako nazeráte na riešenie problémov medzi partnermi pomocou kompromisu?
Kompromis je výborný, ale musia na neho pristúpiť obaja. Pokiaľ o neho jeden alebo dokonca obaja nemajú záujem, nikto nechce ustupovať, potom sa kompromis nekoná. V manželstve sa však hlasuje veľmi ťažko.
 
Ak porovnáte minulosť so súčasnosťou, zmenila sa komunikácia medzi mužmi a ženami?
Predtým bola žena závislá, a preto veľmi premýšľala nad svojou rokovacou stratégiou a zvažovala každé slovo. Teraz má rovnaké práva, a tak sa ozýva rovnako často.
 
Sú dnešní manželia menej odolnejší pri riešení problémov?
Rozdiel nevidím v problémoch a ich riešení, ale v neochote ženy s mužom vyjednávať. Dnes má mnoho žien predstavu, že budú mužom naopak len nariaďovať. Lenže muži sú úplne iní ako ženy. A kto to nechce počuť a nechce s touto pravdou žiť, ten sa nemôže čudovať, že sa mu v spolužití nedarí.
 
Prečo podľa Vás ženy ustupujú od vyjednávania s mužmi?
Mnoho žien je ovplyvnených vlnou feminizmu a ľudských práv a neuvedomuje si, že dôležitejšie ako práva je medziľudská komunikácia.
Najmä mladé ženy čítajú módne časopisy, v ktorých sa píše, že žena má právo na vlastný život a sebauplatnenie a že sa nemá na nič obzerať. Taká žena si nevie udržať pekné vzťahy. Očakáva, že jej muž vo všetkom ustúpi, pretože ženy dnes majú všade zelenú. Očakáva, že vo vzťahu nájde filmové šťastie, a keď sa nedostaví, viní z toho sklamania partnera a ide ho vymeniť za iného.
 
Aké sú vaše najčastejšie rady, aby manželia prekonali svoje nezhody?
Ak obaja manželia chcú, potom nepotrebujú žiadne rady, pretože sa snažia a zvyčajne sa im to podarí. Moje služby vyhľadávajú partneri, ktorých manžel nemá o rokovania či dohodu záujem. Nič na svete nie je zadarmo a nikto nemôže mať všetko. Vždy záleží na prioritách, ktoré muž alebo žena majú. Až potom môžem radiť, ako priority dosiahnuť.
 
Zapájate aktívne do riešenia problémov v rodine aj deti?
Ja nie, naopak moji klienti tak robia veľmi často, čo je takmer vždy na škodu veci.
 
Čo by ste odporučili mužom a ženám, aby sa vyhli problémom, ktoré ich privedú k úvahám o rozvode?
Správajte sa doma tak, ako sa správate v práci. Potom sa rodinné vzťahy nemôžu nevydariť.
 
Čo konkrétne by si mali muži aj ženy preniesť zo správania sa v práci do manželského života?
Do práce sa pekne obliekame, snažíme sa nevypadnúť zo svojej úlohy dokonalého zamestnanca, ku kolegom sa správame slušne a nechceme, aby si o nás niečo zlé mysleli.
Ovládame sa v správaní, rokovaní aj v slovníku. To isté robíme, keď sa snažíme získať partnera, keď ho zvádzame a dobývame. Ako náhle ho ale máme istého, najneskôr po niekoľkých rokoch manželského spolužitia sa však sebaovládanie u mnohých dvojíc vytráca. Potom na seba ľudia revú, urážajú sa, vypúšťajú z úst, čo ich napadne, prestávajú o seba dbať, doma si uľavujú, chodia vo vyťahaných teplákoch, priberú apod. Nemôžu sa potom čudovať, že o ne ich partner stráca záujem. Pekne je to vidieť napríklad v každej reality šou.
 
Príspevok Odborníčka na rodinné právo Daniela Kovářová: Ženám sme nahovorili, že majú rovnaké práva ako muži, ale nie je to pravda zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)