Bratislava 9. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Riziko vývoja onkologických chorôb ovplyvňujú nielen onkogény a tumor supresorové gény, ale aj variácie DNA, ktoré majú vplyv na expresiu týchto génov. Zistila to medzinárodná skupina výskumníkov, ktorá zverejnila výsledky svojej práce v časopise British Journal of Cancer

Ilustračné foto

Odborníci si myslia, že ich výskum vrhá nové svetlo na príčiny vývoja rakoviny. V ich štúdii sa zdôrazňuje pochopenie toho, ako nekódujúca DNA, ktorá sa často označuje ako „odpadová DNA“, ovplyvňuje vznik rakoviny, môže zdokonaliť genetické skenovanie pre zistenie nebezpečenstva vývoja onkologického ochorenia.

Výskumníci analyzovali vyše šesť miliónov variácií génov v 13 rôznych tkanivách ľudského tela. Odborníci sa tak snažili zistiť, či existuje korelácia medzi existenciou určité odlišnosti sekvencie DNA a určitým správaním génov.

V dôsledku toho vedci zistili, že niektoré sekvencie sú spojené s onkogény a s tumorovými supresorovými génmi. Okrem toho sa im podarilo zistiť, že podobné variácie sa vyskytujú hlavne v oblastiach DNA, ktoré zodpovedajú za reguláciu imunitného systému a vnútrobunkových procesov, ktoré sú špecifické pre každé z tkanív.

Kedy sa riziko zväčšuje?

Na konci novembra boli zverejnené informácie, že americkí vedci zistili, že ľudia, u ktorých vyliečili rakovinu, umierajú na srdcové či cievne choroby omnoho častejšie ako ostatní. Výsledky prieskumu zverejnili v časopise European Heart Journal.

„Ďalšími chorobami je ohrozené stále viac ľudí, ktorí prekonali rakovinu. U mladých ľudí s rakovinou je riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia výrazne vyššia ako u ľudí, ktorí rakovinu nemali,“ uviedol autor štúdie Nicholas Zaorski.

Skupina vedcov z lekárskych amerických inštitúciou počas 40 rokov pozorovala celkovo tri milióny pacientov. Ukázalo sa, že 11 percent tých, ktorí porazili rakovinu, následne zomrelo na mozgovú mŕtvicu alebo kardiovaskulárne ochorenia. V priemere bola pravdepodobnosť úmrtia kvôli srdcovým ťažkostiam u pacientov, ktorí vyhrali boj s rakovinou, dvakrát až šesťkrát vyššia. Vedci tiež odhalili, že u pacientov do 55 rokov s touto diagnózou, sa riziko zvyšuje takmer desaťkrát.

Štúdia tiež ukázala, že po prekročení veku 75 rokov sa riziko úmrtia kvôli srdcovým ochoreniam u vyliečených onkologických pacientov, v porovnaní s inými vekovými skupinami, znížilo.

Okrem toho pacienti s rakovinou maternice, prostaty, močového mechúra a štítnej žľazy častejšie umierali na srdcové choroby, než na tie onkologické.

Zaorski tiež podotkol, že síce neštudoval účinky rakoviny na srdcové bunky, ale zdôraznil, že lieky používané na chemoterapii by mohli poškodiť stav srdca.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj